19 Ноември, 2017
0.3815
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

КОНСУЛТАНТ СОВЕТУВА: Ако мислите дека ќе најдете совршена работа, подгответе се за неуспех

Објавено во: Стил 17 Јули, 2017

Симон Синек, познат консултант вели дека барањето добра работа не е како собирање на трофеи. 

Тој вели дека е важно да се совлада вештината на работењето, односно да направите работата да ви биде важна. 

Додава дека тоа ќе се постигне со секојдневна одговорност, односно да се промени перцепцијата за улогата која ја имате. 

Консултантот вели дека луѓето грешат кога веруваат дека ќе најдат идеална работа. 

Наместо тоа советува дека е подобро да барате работа која ќе одговара на вашите вештини и склоности. 

Синек вели дека на овие работи треба да се потсетуваме често, затоа што идеална работа нема, туку работата која ја имаме треба да ја претвориме во работа од соништата. 

Синек додава дека не треба да одите од работа на работа, затоа што на крај ќе бидете незадоволни. 

Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

(ГАЛЕРИЈА) „Меморија“ ни ги наполни срцата

(ГАЛЕРИЈА) „Меморија“ ни ги наполни срцата

Фолксваген ќе инвестира 34 милијарди евра во електрични автомобили и беспилотни возила

Фолксваген ќе инвестира 34 милијарди евра во електрични автомобили и беспилотни возила

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Се продава парче од свадбената торта на Доналд Трамп и Меланија

Се продава парче од свадбената торта на Доналд Трамп и Меланија

Официјално ова е најубавата жена на светот: Индијка ја однесе титулата Мис на светот за 2017

Официјално ова е најубавата жена на светот: Индијка ја однесе титулата Мис на светот за 2017

Почина модниот могул Азедин Алаја

Почина модниот могул Азедин Алаја

КАДЕ НАЈМНОГУ СЕ ОЗНАЧУВААТ ТУРИСТИТЕ: Ова се најпопуларни дестинации за зимава

КАДЕ НАЈМНОГУ СЕ ОЗНАЧУВААТ ТУРИСТИТЕ: Ова се најпопуларни дестинации за зимава