21 Февруари, 2018
0.4835
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Лагард од ММФ - Биткоинот ќе мора да го регулираме

Објавено во: Финансии 13 Февруари, 2018

Биткоинот се повеќе е главна тема меѓу финансиските институции кои отворено се залагаат за негово поголемо владино регулирање со цел да не се предизвикаат големи потреси на пазарите на капитал. Кристин Лагард, директорката на Меѓународниот монетарен фонд истакна дека е само прашање на време кога ќе почне да се применува владина регулација врз употребата на криптовалутите. 

„Тоа е неизбежно, јасно е дека станува збор за област во која ни треба интернационална регулација и супервизија бидејќи постојат можности и за темнии активности со криптовалутите“ изјави Лагард за американската ТВ мрежа CNN. 

ММФ активно работи за дигиталните валути да се спречи да се користат за перење пари и финансирање тероризам, открива Лагард. Според неа регулаторите треба да се фокусираат на активностите, а помалку на субјектите. 

Министерствата за финансии и централните банки на многу земји ширум светот подготвуваат исто така строги регулаторни правила за доменот на криптовалутите при што се забранува користење на биткоинот или слични технолошки средства за вообичаениот платен промет на резидентите.
Исто се водат и истраги за пирамидални измами со почетните јавни крипто понуди, а повеќе берзи за размена на криптовалути во Азија се затворени и забрането е понатамошно тргување.
Х.С.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите