21 Февруари, 2018
0.4253
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

МАКЕДОНСКО-АФРИКАНСКА ЉУБОВНА ПРИКАЗНА НА ПРОГРАМЕРКАТА МАША БЕЌКОВИЌ: Љубовта не распознава бои

Објавено во: Стил 09 Февруари, 2018

Месеци пред да продолжам на мастер студиите во странство, моето тогашно момче загина во сообраќајна незгода, а мене светот кој до тогаш го знаев, целосно ми се сруши. А Коџо? Кога седна до мене, ме праша „Зошто си тажна?“. Откако му раскажав, ме погледна и ми кажа дека тој ќе ми го смени животот.

Шармантната скопјанка Маша Беќковиќ, која има неполни 25 години е дипломиран инженер по информатички науки и компјутерско инженерство, и во моментов е вработена како програмер во Asseco. Таа подучува и студенти во Dexter – првата платформа преку која студентите можат да најдат професори за приватни часови. Била и ментор на NASA Space Apps Challenge–от во Македонија, а во изминатите неколку месеци, вели дека ја имала честа да работи и на проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието (МИМО), каде што учествувала во изработката на апликацијата EduMobMK, со која се обезбедува лесен пристап до информации за образовниот сектор во Македонија.

Читајте ја целата приказна на Женски магазин, тука

Можеби ќе ве интересира

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место