19 Септември, 2017
0.1186

МАПА НА МРЗЛИВОСТ: Каде сме ние?

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Американски научници од Стенфорд универзитетот направија мапа за мрзливост на која е прикажано во која земја колку луѓето се физички активни. 

На врвот е Хонг Конг каде луѓето прават по  6.880 чекори дневно, а на дното е Индонезија со 3.513 чекори дневно. 

Во САД и Мексико луѓето приближно се движат, но Американците се подебели. 

Во Србија луѓето прават по 5000 чекори во просек, а слична е состојбата и со Македонија. 

Јапонците прават по 6000 чекори дневно, Шпанците нешто помалку од 6000, Бразил нешто над 4000. 

Во Шведска е мал јазот меѓу неактивни и активни луѓе, а со тоа и бројот на дебели луѓе е мал. 

Можеби ќе ве интересира

Северна Кореја го предупредува Западот: Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна програма

Северна Кореја го предупредува Западот: Санкциите само ќе ја забрзаат нашата нуклеарна програма

Само за едно деноноќие ураганот „Марија“ стана кошмар по „Ирма“

Само за едно деноноќие ураганот „Марија“ стана кошмар по „Ирма“

САД ВО ИСЧЕКУВАЊЕ: Уште еден ураган и можни поплави

САД ВО ИСЧЕКУВАЊЕ: Уште еден ураган и можни поплави

Вулкан им се заканува на луѓето, ќе има ерупции и до 50 метри

Вулкан им се заканува на луѓето, ќе има ерупции и до 50 метри

СУДОТ ОДЛУЧИ: По 3.600 евра казна за тројца луѓе кои не помогнале на онесвестен пензионер

СУДОТ ОДЛУЧИ: По 3.600 евра казна за тројца луѓе кои не помогнале на онесвестен пензионер

Кој планира атентат на Ким Џонг Ун?

Кој планира атентат на Ким Џонг Ун?

Работи кои не сте ги знаеле за Меркел

Работи кои не сте ги знаеле за Меркел

Борис Џонсон истури масло во огнот за Брегзит

Борис Џонсон истури масло во огнот за Брегзит

„Марија“ после „Ирма“-нова бура беснее на истата патека, ќе удри на Карибите и е опасна

„Марија“ после „Ирма“-нова бура беснее на истата патека, ќе удри на Карибите и е опасна