21 Октомври, 2017
0.3622
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Медведев: САД сака да го закопа рускиот гасовод за свој бенефит

Објавено во: Економија 22 Септември, 2017

Рускиот премиер Дмитри Медведев упати остри обвинувања кон САД кои според него сакаат да ги „закопаат“ сите руски гасоводи кон Европа и да наметнат свој систем на снадбување со цел да го контролираат енергетскиот пазар и да ја уништат руската економија.

- Најпрагматична е позицијата на САД, кои сакаат да го закопаат проектот „Северен тек“ со сите легални одлуки, инструменти, санкции, да имаат неповратно влијание врз Европската Унија, посочи Медведев при средбата со финскиот колега Јуха Сипила.

Проектот за гасоводот Северен тек 2 треба двојно да ги зголеми постоечките капацитети со 110 милијарди кубни метри гас годишно. Гасоводот досега се соочи со тешки противења од Полска и Балтичките земји. 

САД претстави алтернативa на достава на гасот со нивни капацитети што би донело огромен финансиски бенефит, но тука ќе се загрози интересот пред се на Германија чија економија зависи од евтиниот енергетски импут. 


Можеби ќе ве интересира

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

ВРТОГЛАВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе расте и ќе достигне неверојатни суми

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Oваа земја го запре растот на цената на „црното злато“

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

Фактор дознава: Бугарска компанија го презема ФЕНИ

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

ПОВИСОКА НЕТО И БРУТО ПЛАТА ОД ЛАНИ: Колку изнесува просекот за август?

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Светска банка и предвидува раст на македонската економија од 1,5 проценти

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Колку пари „истресоа“ партиите за вториот круг од изборната кампања?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?

Ќе стане ли комбинираната централа Когел Стил златна кокошка?

Колку чини синдикалната кошничка?

Колку чини синдикалната кошничка?