18 Декември, 2017
0.3915
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Медведев: САД сака да го закопа рускиот гасовод за свој бенефит

Објавено во: Економија 22 Септември, 2017

Рускиот премиер Дмитри Медведев упати остри обвинувања кон САД кои според него сакаат да ги „закопаат“ сите руски гасоводи кон Европа и да наметнат свој систем на снадбување со цел да го контролираат енергетскиот пазар и да ја уништат руската економија.

- Најпрагматична е позицијата на САД, кои сакаат да го закопаат проектот „Северен тек“ со сите легални одлуки, инструменти, санкции, да имаат неповратно влијание врз Европската Унија, посочи Медведев при средбата со финскиот колега Јуха Сипила.

Проектот за гасоводот Северен тек 2 треба двојно да ги зголеми постоечките капацитети со 110 милијарди кубни метри гас годишно. Гасоводот досега се соочи со тешки противења од Полска и Балтичките земји. 

САД претстави алтернативa на достава на гасот со нивни капацитети што би донело огромен финансиски бенефит, но тука ќе се загрози интересот пред се на Германија чија економија зависи од евтиниот енергетски импут. 


Можеби ќе ве интересира

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Град Скопје се фали со речиси трипати поголем буџет за животна средина во 2018 година, каде планира Шилегов да ги „потроши“ парите?

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

Кругман: Биткоин-Маѓепсани, а не разбираат!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

ОЦЕНКИ НА БИЗНИСОТ: Ништо не е недостижно со политичка стабилност!

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант