22 Октомври, 2017
0.4628
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

На 28 години заработила милиони и се пензионирала

Објавено во: Финансии 08 Август, 2017

Девојка од Њујорк пред помалку од година дена го освои светот кога со вложување освои милиони и се пензионираше. 

Во 2009 година дипломирала на Харвард по што добила работа во инвестициска компанија. 

Таму стекнала знаење и искуства со помош на кои заработила големо богатство за само неколку години, пишува Форбс. 

По посета на будистички храм во Тајван решила да го промени начинот на живот, односно да штеди, така што подоцна ќе може да вложи и да се збогати. 

Неколку години била финансиски стручњак, а воедно и штедела. 

Со акумулираните пари успеала да дојде до голема добивка. 

Првиот милион го заработила на свои 26 години. 

Таа година си повратила 13% од вложените пари. 

Девојката сега на 28 години е милионерка и пензионерка. 

Можеби ќе ве интересира

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари