26 Јуни, 2017
0.0422

Нападот во Санкт Петербург е финансиран од Турција?

Објавено во: Свет 20 Април, 2017

Акрам Асимов добивал лично од Турција финансиски средства за извршување на терористичкиот чин. 

Финансирањето на организацијата на нападот во метрото на Санкт Петербург е дојдено од Турција од членови на меѓународна терористичка група.

Ова го соопшти московската судијка, Елена Ленска кој објасни зошто е издадена наредба за апсење на Акрам Асимов, десеттиот осомничен за овој терористичкиот акт.

„Според материјалите за случајот, Акрам Асимов добивал лично од Турција финансиски средства за извршување на терористичкиот чин. Тој координирал и создавање на лажни документи за членовите на криминалната група и за непречено  преминување на границата“ - посочи Ленска.

Асимов ги добил парите за извршување на терористичкиот чин и ги предал на изведувачот Акбарџон Џалилов кој е етнички Узбекистанец, но државјанин на Киргистан.

При нападот на 3 април во метрото на Санкт Петербург загинаа 15 лица, вклучувајќи го и бомбашот, а беа повредени вкупно 87 лица. 

Можеби ќе ве интересира

Италија влева милијарди-ќе спасува две венецијански банки

Италија влева милијарди-ќе спасува две венецијански банки

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Што може да се купи во Индија по цената на еден iPhone?

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Што може да се купи во Индија по цената на еден iPhone?

(ФОТО) ТЕМПЕРАТУРИ НАД 50 СТЕПЕНИ: Ова се најжешките места на планетата

(ФОТО) ТЕМПЕРАТУРИ НАД 50 СТЕПЕНИ: Ова се најжешките места на планетата

ТРАМП ЌЕ СТАВА КРАЈ: Странците во САД без социјална помош најмалку 5 години?

ТРАМП ЌЕ СТАВА КРАЈ: Странците во САД без социјална помош најмалку 5 години?

Хотелиерите бесни на туристите од Британија: Како се научија Британците да заработуваат од летувањата?

Хотелиерите бесни на туристите од Британија: Како се научија Британците да заработуваат од летувањата?

(ВИДЕО) КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Фински студенти живеат во старечки домови

(ВИДЕО) КОЈА Е ПРИЧИНАТА: Фински студенти живеат во старечки домови

Бомба во Темза, луѓето беа евакуирани

Бомба во Темза, луѓето беа евакуирани

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ЊУКАСЛ: Жена со автомобил удри во муслимани

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ЊУКАСЛ: Жена со автомобил удри во муслимани

(ВИДЕО) Израел нападна сириски воени објекти - настрадаа ли цивили?

(ВИДЕО) Израел нападна сириски воени објекти - настрадаа ли цивили?