21 Јануари, 2018
0.6661
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Нема разбирачка за законот за јазиците - Закана за нови тензии

Објавено во: Анализа 14 Септември, 2017

Стартот на собраниската процедура за носење на новиот закон за употреба на јазиците замалку не прерасна во отворен инцидент откако опозициските пратеници ја окупираа собраниската говорница. Сепак, не се очекуваше и ништо поинаку бидејќи ВМРО-ДПМНЕ долго време се обидува да создаде политички капитал токму со тврдењата за Тиранска платформа, федерализација и двојазичност кои сега ќе имаат можност и да ги материјализираат, особено што за кратко започнува и кампањата за локални избори. Можеби трката за градоначалници не е директно поврзана со законодавната власт, но реториката на „патриоти“ и „предавници“ досега емпириски покажа дека оди во полза на ВМРО-ДПМНЕ без оглед на видот на изборите. 

Содржината на самиот закон подолго време и е позната на јавноста и истата беше оспорувана и од правници и од јазичари. Се создава една атмосфера дека Албанците најмногу ќе триумфираат со тоа што албанскиот јазик ќе станел втор службен јазик во државата иако истиот веќе се користи на многу нивоа и е застапен во сите институции. Идејата на законот за заокружување на јазичните права на немнозинските заедници во Македонија треба да овозможи градење на простор за меѓусебна доверба, особено во институциите на централната власт и службената комуникација при што никој нема да биде оштетен или обесправен. 

СДСМ во овој период ќе има многу поголем товар врз себе бидејќи од една страна постигна договор со албанските коалициони партнери за решавање на јазичните права, а од друга страна постои ризик да биде прикажана како партија која ги загрозува македонските интереси дозволувајќи целосна двојазичност. Тука се и ветените рокови, односно дека законот ќе биде изгласен пред изборите. Да потсетиме дека Зијадин Села, но и други албански политичари се закануваа ако законот не биде изгласан навреме ќе ја напуштат владината коалиција. Тоа е преголема политичка цена која засега е тешко да се замисли дека ќе биде платена само за да се „истераат“ албанските барања, но секако може дополнително да ги комплицира односите меѓу коалиционите партнери. 

Владата која е предлагач на законот, како и пратениците на мнозинството треба многу внимателно да ги водат процедурите бидејќи опозицијата веќе ги добива првите аргументи за несоодветност бидејќи законот ќе помине во Комисијата за европски прашања, а не преку Комисијата за политички систем. Исто така постои загриженост дека законот ќе се донесе без потребниот консензус, односно има недостиг на јавна дебата, што ќе мора подобро да се менаџира од власта.

Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Како Владата ќе ја оцени „петката“ на Нимиц?

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Владата ќе ја оценува „Рамката“ на Нимиц

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Што чека ВМРО-ДПМНЕ за да се вклучи во консензус за името?

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

Нимиц со терминот „Македонија“ за решението ги побесна грчките десничари

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Дали Мицкоски екипираше јаки кадри во новата структура на ВМРО-ДПМНЕ?

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

Активно вклучување на бизнис-заедницата во Берлинскиот процес, за долгорочен развој

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

ЧУПЕСКА - СТАНИШКОВСКА: Во Струмица ќе нема двојазични униформи

Urime - Македонија стана двојазична држава

Urime - Македонија стана двојазична држава