18 Декември, 2017
0.4529
    ALK 7300    -0.06%     GRNT 766.8    0.58%     KMB 2705.47    0.2%     MPT 27000    0%     OHB 4800    0.67%     PPIV 38000    0%     RZLV 44    -2.22%     RZUS 107    -0.82%     STIL 128.98    1.56%     TPLF 1489.75    -0.68%     TTK 839    1.25%     UNI 1870    0%     USJE 23500    2.17%     ZILU 155    2.65%

Од понеделник до петок работи во фирма, а за викенди во овоштарник со малини

Објавено во: Балкан 10 Август, 2017

Драган Јовиќ од Белград иако работи во голема компанија и има завршено Земјоделски факултет, сфатил дека има пари во бизнисот со малини и засадил површини кај Куршумлија. 

Јовиќ има 30 години, земјата ја наследил од родителите кои наскоро ќе одат во пензија и од нив очекува помош. 

Првата година вложиле 5000 евра, а до првата берба 200.000 динари. 

Оваа година имаат род од 3.5 тони и се во очекување на цената. 

„Првиот род е најмал и очекуваме дека следната година ќе биде за 30% поголем. Секако сме во плус, само што сме далеку, па имаме трошоци и плаќаме сезонски работници. Правиме добро дело за многу сезонци во Куршумлија кои сакаат да работат“ - вели Јовиќ. 

Србија со години е еден од најголемите извозници на малини, а српските се споредуваат со полските малини. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЕДИ РАМА ЗА МАЛКУ ЌЕ „ИЗЕДЕШЕ“ ЧЕВЛА ПО ГЛАВА: Го спаси чадор!

(ВИДЕО) ЕДИ РАМА ЗА МАЛКУ ЌЕ „ИЗЕДЕШЕ“ ЧЕВЛА ПО ГЛАВА: Го спаси чадор!

Хрват признава: На биткоинот заработив „дебело“

Хрват признава: На биткоинот заработив „дебело“

(ВИДЕО) Тепачка во албанското Собрание - фрлени и чадни бомби

(ВИДЕО) Тепачка во албанското Собрание - фрлени и чадни бомби

Поплави во Грција - десетици домови се под вода

Поплави во Грција - десетици домови се под вода

Екстремисти планирале да го убијат Ердоган при посетата на Грција

Екстремисти планирале да го убијат Ердоган при посетата на Грција

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ