24 Јануари, 2018
0.3803
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Основачот на „Новиот биткоин“ тврди: Ќе паднат многумина, а потоа ...

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2018

Пазарот на криптовалути ќе почувствува катастрофа, но потоа ќе се стабилизира, вели коосновачот на Етереумот, компанија која стои зад истоимената валута.

Неколку алтернативни криптовалути значајно пораснале последните неколку недели, додека се бара алтернатива за биткоинот. Една од нив е етерумот за која многумина велат дека е нов биткоин. Оваа дигитална валута прв пат во историјата помина граница од 1 000 долари.

Меѓутоа, коосновачот на етерум Чарлс Хоскинсон е загрижен поради „нереалните“ проекти околу криптовалутите кои доаѓаат до израз во последните денови.

Како што рекол, многу од тие токени кои немаат силни основи, немаат добра техника или едноставно се нереални проекти, на крај ќе наидат на некоја голема препрека, која нема да може да ја совладаат и тогаш многумина од нив сигурно ќе пропаднат, уверен е тој.

„Пазарот на криптовалути ќе зајакне и ќе се стабилизира кога пропаднат сите оние алтернативни валути на кои им фалела суштина за да успеат. Лично мислам дека ќе видиме стабилност после катастрофата“, рекол Чарлс.

Исто така, ако е за утеха, тој мисли дека многумина од тие коини нема да пропаднат баш наскоро бидејќи има уште средства кои им помагаат да се одржат.

„Проблемот е што и сега многу од нив имаат многу пари. Тешко е да пропаднат кога се вртат некаде околу 5 милиони или 10 милиони долари годишно, а вие имате на пример милијарда долари капитал“.

Можеби ќе ве интересира

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати