21 Ноември, 2017
0.4483
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Овие земји се највлијателни во светот

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Резултатите за САД се со 24 процентни поени послаби во споредба со минатата година.

Се повеќе луѓе мислат дека САД немаат толку силно позитивно влијание на светската сцена, како претходно,  покажува новото истражување на Ipsos MORI. 

Во анкетата биле вклучени 18.000 лица од 25 земји, но само 40% од нив сметаат дека САД имаат силно или делумно позитивно влијание врз глобалните дела, резимира Statista.

Резултатите на САД се зад оние на Канада, која се смета за добар глобален пример меѓу 81% од испитаниците во светот.

САД се наоѓаат дури и зад Кина, откако резултатот им се намалува за 24 процентни поени во однос на минатогодишното истражување. Ова се должи главно на лидерството на претседателот Доналд Трамп и на зголемениот скептицизам кон неговите политики „Америка на прво место".

Канада, Германија и Франција се сметаат како релативно неутрални. Поради  сагата околу Брегзит,  57% од луѓето сметаат дека Велика Британија и Европската унија имаат позитивно влијание на светската сцена. Израел и Иран, исто така имаат позитивни влијанија односно за 32% и 21% од испитаниците.


Можеби ќе ве интересира

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

(ВИДЕО) ОВА ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ИМА ПРИМАМЛИВА ПОНУДА: Нудат 60 000 евра да се доселите таму

(ВИДЕО) ОВА ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ИМА ПРИМАМЛИВА ПОНУДА: Нудат 60 000 евра да се доселите таму

Во оваа земја се исплаќа да бидеш невработен, посебно за Нова година

Во оваа земја се исплаќа да бидеш невработен, посебно за Нова година