22 Јануари, 2018
0.3782
    ALK 7696.96    0.61%     GRNT 830    0.73%     KMB 3138.74    -0.42%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TETE 2060    3%     TPLF 1798.38    -0.03%

Овој политичар сака да биде помоќен од Меркел во Европа

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Иако се сметаше за пион на германската канцеларка, Ангела Меркел, сепак еден од европските политичари сака да биде помоќен од неа. 

Како што пишува агенцијата Франс прес, зад подобрувањето на германско - француските односи стои и ривалството меѓу Меркел и францускиот претседател, Емануел Макрон. 

„Дипломатскиот пуч“ со тоа што Макрон го пречека неодамна рускиот претседател Владимир Путин и го покани на прослава на државен празник, американскиот претседател Доналд Трамп е преземање на лидерството во Европа. 

„Франција повторно е во игра“ - оцени претседателот на Фондацијата Шуман, Жан Доминик Џулијани. 

Германската канцеларка неколку години беше доминантна на европската дипломатска сцена. 

Меркел највеќе беше цитирана во англосаксонските медиуми по одлуката на Британија да ја напушти ЕУ. 

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд поради економски проблеми во својата земја немаше време да одлучува за важни прашања за ЕУ и да се натпреварува со Меркел. 

Се очекува дека работите ќе бидат појасни по изборите во септември во Германија. 

Можеби ќе ве интересира

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА: Делумна блокада на американската влада, се готват големи протести против Трамп

ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА: Делумна блокада на американската влада, се готват големи протести против Трамп