21 Септември, 2017
0.0721

Овој политичар сака да биде помоќен од Меркел во Европа

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Иако се сметаше за пион на германската канцеларка, Ангела Меркел, сепак еден од европските политичари сака да биде помоќен од неа. 

Како што пишува агенцијата Франс прес, зад подобрувањето на германско - француските односи стои и ривалството меѓу Меркел и францускиот претседател, Емануел Макрон. 

„Дипломатскиот пуч“ со тоа што Макрон го пречека неодамна рускиот претседател Владимир Путин и го покани на прослава на државен празник, американскиот претседател Доналд Трамп е преземање на лидерството во Европа. 

„Франција повторно е во игра“ - оцени претседателот на Фондацијата Шуман, Жан Доминик Џулијани. 

Германската канцеларка неколку години беше доминантна на европската дипломатска сцена. 

Меркел највеќе беше цитирана во англосаксонските медиуми по одлуката на Британија да ја напушти ЕУ. 

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд поради економски проблеми во својата земја немаше време да одлучува за важни прашања за ЕУ и да се натпреварува со Меркел. 

Се очекува дека работите ќе бидат појасни по изборите во септември во Германија. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто ЕУ бара построга контрола над извозот на оружје?

Зошто ЕУ бара построга контрола над извозот на оружје?

АМБИЦИОЗЕН ПРОЕКТ: Саудиска Арабија вложува милијарди долари во забавни бизниси

АМБИЦИОЗЕН ПРОЕКТ: Саудиска Арабија вложува милијарди долари во забавни бизниси

ЗДЕЛКА ВРЕДНА 1,1 милијарда долари: Google му го зема бизнисот со паметни телефони на HTC

ЗДЕЛКА ВРЕДНА 1,1 милијарда долари: Google му го зема бизнисот со паметни телефони на HTC

(ВИДЕО) Ураганот „Марија“ го уништи и Порторико: Жителите очајни, овде нема повеќе живот!

(ВИДЕО) Ураганот „Марија“ го уништи и Порторико: Жителите очајни, овде нема повеќе живот!

Порторико во мрак по удар на ураганот Марија

Порторико во мрак по удар на ураганот Марија

Силен земјотрес стресе уште една земја

Силен земјотрес стресе уште една земја

Милионерка исчезнала пред 6 месеци, ја пронашле како бездомник

Милионерка исчезнала пред 6 месеци, ја пронашле како бездомник

(ВИДЕО) Снимка од дрон покажува колку е разорен Мексико Сити

(ВИДЕО) Снимка од дрон покажува колку е разорен Мексико Сити

(ВИДЕО) СВЕДОШТВА ОД МЕКСИКО: Плафоните пукаа, зградите се тресеа, а некои куќи беа во пламен

(ВИДЕО) СВЕДОШТВА ОД МЕКСИКО: Плафоните пукаа, зградите се тресеа, а некои куќи беа во пламен