18 Декември, 2017
0.7838
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Панчевски во „Игра на тронови“: Јанева го разобличува, Вангеловски го спасува

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2017

Специјалното јавно обвинителство од една страна, Врховниот суд и Судскиот совет на другата страна. Во случајот со судијата Владимир Панчевски директно се инволвираа првите луѓе на овие институции. Обвинителката Катица Јанева отвори предистражна постапка за Панчевски, судијата Вангеловски и претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, се обидуваат да го заштитат.

Минатата недела Катица Јанева отвори истрага за судијата Владимир Панчевски поради сомнеж дека местел судски предмети и оддавал службени тајни. Со судски налог истражителите на СЈО извршија претрес во кабинетот на Панчевски и во неговиот дом, како и во домовите на двајцата информатичари од Кривичниот суд.

Панчевски е осомничен за оддавање службена тајна, односно за копирање, изнесување и уништување на докази од туѓи судски предмети надвор од судот, во корист на некои осомничени. По претресот, СЈО одзеде компјутери и други докази од објектите на Панчевски и сега тие се анализираат во МВР.

„По судска наредба, СЈО изврши личен претрес кај лицето Владимир Панчевски и со друга наредба од судот ги одзема сите податоци од компјутерскиот систем за распоредување на предмети во Основниот суд Скопје 1“, рече Јанева.

Во врска со кривичното дело Оддавање службена тајна, за кое што се сомничи Панчевски, таа рече: „Се издавале службени податоци за други лица во јавноста поврзани со наши истраги“.

Какви докази пронашла Јанева засега не е познато. Но, во спасувачка мисија за „главата“ на судијата Владимир Панчевски се вклучија првите луѓе на Врховниот суд и на Судскиот совет.

Контра истрага на Вангеловски и Караџовски

Јово Вангеловски и Зоран Караџовски вчера беа во контрола на Основниот суд Гевгелија, каде работи судијката која ги потпиша налозите за претрес во канцеларијата и во домот на Владимир Панчевски.

Налогот за претрес го потпишала претседателката на Судот во Гевгелија, Злата Попова. Вангеловски и Караџовски не откриваат која била целта на нивната посета на судот, во родниот град на обвинителката Јанева.

Караџовски претходно тврдеше дека немало злоупотреби на АКМИС системот, а тоа, според него, го потврдиле сите досегашни редовни и вонредни контроли на компјутерскиот систем за распоредување на судските предмети.

АКМИС системот крие судско – политички игри

Сомневањата за АКМИС системот се од поодамна. Но, по аболицијата која ја направи претседателот Ѓорѓе Иванов на осомничени лица од ВМРО-ДПМНЕ од страна на СЈО, мистериозната смрт на сведокот, Коста Крпач, доделувањето на предметите на СЈО кај одредени судии, веќе се отворија сомневања дека можни се „местенки“ при распределбата на предмети.

Има сомневања дека оддавањето службена тајна се однесува на електронско преснимување, т.е. изнесување докази од предмети што ги води СЈО во Основниот суд Скопје 1 и давање на осомничени и на обвинети надвор од судот.

Во исто време, работната група од Министерството за правда заврши со контролата на системот за автоматка распределба на судските предмети во Основниот суд Скопје 1, по забелешките на експертот Рајнхард Прибе, кој се сомнева во злоупотреби со АКМИС-от.

Работната група го исконтролирала АКМИС системот во Кривичниот суд од неговото инсталирање во 2010 година. Првичните информации се дека се најдени злоупотреби, кои ќе му бидат предадени на Јавното обвинителство, а извештајот на работната група јавно ќе биде објавен од понеделник.

Ј.М.

Можеби ќе ве интересира

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација