23 Октомври, 2017
0.5228
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ПЕЛЕНСКА РЕВОЛУЦИЈА: Предизвик за Законодавецот!

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2017

Што ќе донесе Пеленската Револуција? Дали оваа иницијатива е предвремена или навремена? Дали Македонија е подготвена за ваков чекор?

Граѓанската инцијатива „450 Породилно (Пеленска револуција) организираше референдум за донесување на предлог Закон за работни односи со кој ќе се зголеми времетраењето на платено отсуство од работа поради бременост, раѓање и родителство од сегашните 9 месеци (за едно дете) и 15 (за повеќе деца, на 18 месеци за сите мајки без разлика колку деца раѓаат. Потребните потписи за почеток на постапката се собрани.

Женски Магазин истражува што ќе добиеме, а што ќе изгубиме, разговорот со Марија Спиреска, адвокат читајте го овде.


Женски Магазин: Ќе добијат ли мајките право на избор со „пеленската револуција“?

Спиреска Интересна тема за размислување и предизвик за законодавецот да донесе практично законско решение, кое нема да ги дискриминира жените, туку ќе им даде право на избор, дали ќе користат породилно боледување од 9 месеци или подолго. Во никој случај не смее да се донесе закон, според кој сите жени ќе бидат обврзани да користат 18 месеци породилно боледување. Законодавецот мора да има предвид дека секоја амбициозна жена која сака да напредува во својата кариера, која се бори за успех во својата професија и која има амбиции да се надоградува, нема да прифати да користи породилно боледување од 18 месеци. Тој период е предолг и за жената ќе значи губење на континуитетот во работните обврски, во актуелни случувања, проекти и слично. Со самото тоа и губење на самодовербата. Жената треба да се реализира како мајка, но за да биде среќна и исполнета како жена, треба да биде реализирана и во својата професија. Државата мора да и го овозможи тоа со други механизми. Еден од тие механизми е подобрување на условите кои ги нудат државните и приватните градинки, како и воведување на сменско работење на градинките. На овој начин ќе и се олесни секојдневното функционирање.

Можеби ќе ве интересира

Повредениот Димушевски надвор од животна опасност

Повредениот Димушевски надвор од животна опасност

Бара ли ВМРО ДПМНЕ референдум за договорот со Бугарија само за да го сокрие изборното фијаско?

Бара ли ВМРО ДПМНЕ референдум за договорот со Бугарија само за да го сокрие изборното фијаско?

Заев во Градско ветува нова индустриска зона

Заев во Градско ветува нова индустриска зона

(ФОТО18+) Димушевски се обиде, ама не успеа да му избега на ударот на Бркиќ

(ФОТО18+) Димушевски се обиде, ама не успеа да му избега на ударот на Бркиќ

Груевски ветува бесплатен оброк за ученици во Гази Баба, за возврат бара поддршка за Трајковски

Груевски ветува бесплатен оброк за ученици во Гази Баба, за возврат бара поддршка за Трајковски

(ВИДЕО18+) НЕСРЕЌА НА КРУЖНАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ: Бркиќ го покоси организаторот Димушевски

(ВИДЕО18+) НЕСРЕЌА НА КРУЖНАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ: Бркиќ го покоси организаторот Димушевски

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Тинејџери летово низ Кисела Вода и Аеродром краделе автомобили од подземни гаражи

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

Не е точно дека работници од Екс-ју земјите ќе се вработуваат под исти услови како оние од ЕУ земјите во Германија

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза

ТОПЛО УШТЕ ДЕНЕС: Од утре пресврт во временската прогноза