22 Јануари, 2018
0.4029
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ НА ФЕЈСБУК: Акциите во пад, Марк Закерберг изгуби над 3 милијарди долари

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

По информациите дека Фејсбук наскоро на глобално ниво ќе го промени начинот на прикажување вести и на сите во светот ќе им воведе раздвоен News и  Explore Feed, акциите на таа компанија паднаа за повеќе од 4 отсто.

Потсетуваме, Марк Закерберг на својата фејсбук страна објасни дека наместо постови од страници таа социјална мрежа ќе нагласува содржина која ќе поттикнува разговор помеѓу семејствата и пријателите. Фејсбук призна дека од сега објавите на Фејсбук страниците помалку ќе се истакнуваат, а промените ќе стапат на сила во наредните недели.

-Добиме повратни информации од нашите заедници дека јавната содржина-постови кои промовираат нечиј бизнис, брендови и медиуми-ги преплавуваат личните моменти кои не доведуваат до тоа повеќе да се зближуваме-напишал и додал дека тој и неговиот тим чувствувале осговорност бидејќи Фејсбук е пред се тука заради доброто на човештвото.

Можеби ќе ве интересира

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни