23 Октомври, 2017
0.5079
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Политизација на неполитичкото убиство на Абази

Објавено во: Анализа 06 Октомври, 2017

Откако Алит Абази носителот на независната листа за советници на општина Кичево почина по здобиените прострелни рани убиството кое веднаш МВР и Обинителството го окаректизираа како неполитичко, партиите прават силни напори да го политизираат.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека ова е првото убиство на директен учесник во локалните избори во историјата на Македонија и дека власта на СДСМ дозволила ситуацијата да излезе од контрола без способност да ја организираат предизборната кампања на мирен начин. 

- Институциите на власта демонстрираат неспособност да обезбедат мирно и фер спроведување на предизборниот период. Тие се најповикани за тоа, а во нивни раце се и механизмите за обезбедување на редот. Загрижувачки е што во дел од случаите тие се и активен учесник во целиот процес на нарушувања на изборниот процес. Ова ли е животот кој премиерот Зоран Заев го ветуваше, посочи Мицковски од ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција за убиството на Абази.

Лицето кое пукаше во независниот кандидат за советник во општина Кичево, Алит Абази, доби 30-дневен притвор. 58 годишниот А.А. од кичевското село Горно Строгомиште кој по нападот веднаш беше уапсен. Тој пиштолот го поседувал нелегално, а притоа рани двајца соработници на Абази.

За Абази има различни шпекулации за инволвираност во подземјето по токму затоа убиството засега се води според лични мотиви за нерасчистени сметки отколку политичка ликвидација.

Кампањата започна доста мирно и видливо е и дека кај граѓаните не постои огромен ентузијазам за „бистрење“ политика, одење по митинзи и дебатирање по исцрпувачката политичка криза. Затоа изненадува што досега се случија повеќе инциденти како претепувањето на Амди Бајрам, пејач за спот на ДУИ, како и други прекршувања на јавниот ред и мир. 

Локалните избори секогаш значеле и пресметка на моќните групи кои не сакаат така лесно да се откажат од своите привилегии и статус кој го имаат стекнато, па затоа општинската власт е многу слатка, но тоа не смее да се прелие во изборно насилство и рушење на демократскиот процес.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?