23 Октомври, 2017
0.4386
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Се очекуваат алармантни температури, нема да биде добро за човештвото

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Се очекуваат големи промени во температурите, многу топли лета и студени зими. 

Федор Месингер, првиот академик на САНУ од Втората светска војна вели дека народот е многу малку свесен што ни се случува со климата. 

„Климата повеќе не е иста како што била, и што побрзо го сфатиме тој глобален феномен, толку подобро за нас“- вели академикот.

Тој вели дека во наредните години не очекуваат летни температури кои до сега се уште не сме ги доживеале.

Пред 20 години максималните температури на Балканот биле 40,3 а во изминативе години се температурите над 42 степени. Температурите од годинава во година растат. 

Академикот објаснува дека минатиот јануари било многу студено на Дунав.

„Дунав се заледи, не паметам дека тоа некогаш се случило. А потоа ве прашува обичен човек: За какво глобално затоплување станува збор кога Дунав се заледи. Станува збор, за различно време и клима кои граѓаните тешко го разбираат“ - додава тој. 

Ако вака продолжиме нема да биде добро за човештвото, тврди академикот Месингер.

Oва не е прво вакво предупредување. За климатските промени и последиците се зборува постојано. 

Можеби ќе ве интересира

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Се сомневате дека телефонот ви е хакиран: Проверете ги овие знаци и дознајте!

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

Северна Америка се бори за срцето и паричникот на Амазон

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) КИНА ПО СТАПКИТЕ НА ШАНГАЈ И ДУБАИ: Воведува метро линија без возач

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

(ВИДЕО) ВОДЕН СВЕТ: Овој град тоне најбрзо на светот, а не е Венеција

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Пуџдемон: Шпанија го направи најлош напад врз Каталонија

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна