21 Ноември, 2017
0.3708
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Приходите од клубовите на Премиер лигата достигнаа рекордни 3,6 милијарди фунти

Објавено во: Економија 14 Јули, 2017

Фудбалските клубови на англиската Премиер лига во сезоната 2015/16 оствариле рекордни 3,6 милијарди фунти приходи, 9 посто повеќе отколку година дена порано, што е благодарение и на растот на паричниот прилив од Уефа во поглед на телевизиски права, покажува анализата на консултантско-ревизорската фирма Deloitte.

Заработката од телевизиски права од 1,9 милијарди фунти изнесувала повеќе од половина од вкупните приходи на водечките клубови, се наведува во анализата.

Минатогодишниот договор за телевизиски права постигнат на домашниот пазар донесува понатамошен силен раст на вкупните приходи, се додава.

„Дури и во последната година старите договори за телевизиски права, приходи на клубовите на Премиер лигата поставуваа нови рекорди, истакнува Дан Џонс, партнер во одделот на Deloitte за анализа на спортскиот бизнис, кој го претстави својот најнов годишен преглед на финансирање во фудбалот.

Џонс вели дека порастот на приходи од телевизиски права во сезоната 2015/16 најмногу е благодарение на европската фудбалска федерација УЕФА која плаќањата на клубовите во Премиер лигата ги зголемила за 100 милиони фунти.

Вкупните приходи на европскиот фудбалски пазар во сезоната 2015/16 достигнале 25 милијарди евра, што значи 13-постотен раст во однос на сезоната претходно, се наведува во анализата на Deloitte .

Сите пет најголеми лиги-Англија, Италија, Германија, Шпанија и Франција-оствариле раст на приходите во однос на претходната сезона.

„Лигата на петката“ заедно остварила раст на приходите од 12 посто, на рекордни 13,4 милијарди евра.

Можеби ќе ве интересира

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Најмоќната економија ја „кочи“ само недостиг на работници

Најмоќната економија ја „кочи“ само недостиг на работници

НАФТАТА ПАЃА: Колку чини „црното злато“ на странските пазари?

НАФТАТА ПАЃА: Колку чини „црното злато“ на странските пазари?

Доналд Трамп лаже дека е мултимилијардер

Доналд Трамп лаже дека е мултимилијардер

Како странците побудалеа по македонскиот мермер?

Како странците побудалеа по македонскиот мермер?

НОВ РЕКОРД: Незапирливиот биткоин ги преминува сите граници

НОВ РЕКОРД: Незапирливиот биткоин ги преминува сите граници