22 Јануари, 2018
0.7106
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Приходите од клубовите на Премиер лигата достигнаа рекордни 3,6 милијарди фунти

Објавено во: Економија 14 Јули, 2017

Фудбалските клубови на англиската Премиер лига во сезоната 2015/16 оствариле рекордни 3,6 милијарди фунти приходи, 9 посто повеќе отколку година дена порано, што е благодарение и на растот на паричниот прилив од Уефа во поглед на телевизиски права, покажува анализата на консултантско-ревизорската фирма Deloitte.

Заработката од телевизиски права од 1,9 милијарди фунти изнесувала повеќе од половина од вкупните приходи на водечките клубови, се наведува во анализата.

Минатогодишниот договор за телевизиски права постигнат на домашниот пазар донесува понатамошен силен раст на вкупните приходи, се додава.

„Дури и во последната година старите договори за телевизиски права, приходи на клубовите на Премиер лигата поставуваа нови рекорди, истакнува Дан Џонс, партнер во одделот на Deloitte за анализа на спортскиот бизнис, кој го претстави својот најнов годишен преглед на финансирање во фудбалот.

Џонс вели дека порастот на приходи од телевизиски права во сезоната 2015/16 најмногу е благодарение на европската фудбалска федерација УЕФА која плаќањата на клубовите во Премиер лигата ги зголемила за 100 милиони фунти.

Вкупните приходи на европскиот фудбалски пазар во сезоната 2015/16 достигнале 25 милијарди евра, што значи 13-постотен раст во однос на сезоната претходно, се наведува во анализата на Deloitte .

Сите пет најголеми лиги-Англија, Италија, Германија, Шпанија и Франција-оствариле раст на приходите во однос на претходната сезона.

„Лигата на петката“ заедно остварила раст на приходите од 12 посто, на рекордни 13,4 милијарди евра.

Можеби ќе ве интересира

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

Стартува Светскиот економски форум, следете во живо со специјална алатка

Стартува Светскиот економски форум, следете во живо со специјална алатка

Италијанци со супер-компјутер ќе откриваат нафта

Италијанци со супер-компјутер ќе откриваат нафта

Виза не го признава Биткоинот

Виза не го признава Биткоинот

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

ДОСИЕ СУБВЕНЦИИ: Жирито одобрило над 30.000 евра за Цеки и „Силви бенд“

Ќе се зголемат црните трансфери на пари ако се оданочи брзиот трансфер

Ќе се зголемат црните трансфери на пари ако се оданочи брзиот трансфер

Каков преседан направи РКЕ од кој може да учат Собранието, Владата и министерствата?

Каков преседан направи РКЕ од кој може да учат Собранието, Владата и министерствата?

ГЕРМАНЦИТЕ БОГАТИ КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА: Имаат толку многу пари што не ги интересира да штедат и вложуваат

ГЕРМАНЦИТЕ БОГАТИ КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА: Имаат толку многу пари што не ги интересира да штедат и вложуваат