24 Јануари, 2018
1.7933
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

ПРОГНОЗИ НА СВЕТСКА БАНКА: Колкав раст да очекуваме во 2018 година?

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2018

Светска Банка ги ревидираше надолу проекциите за раст на Maкедонија во однос на јуни минатата година. 

Македонија ја завршила 2017-та со раст од 1.5%, а не со 2.8% колку што проектираше лани. Економијата ќе порасне за 3.2%, покажуваат  последните проекции на Светска Банка објавени во најновиот извештај за глобалните економски перспективи. За догодина се смета дека економскиот раст ќе изнесува 3.9%, а во 2020-та година 4%. 

Во регионот највисок раст во 2018 година ќе има Косово од 4.8%. Повисок раст на економијата од Македонија ќе имаат и Албанија и Бугарија, Босна и Херцеговина ќе има ист раст како и земјава, а послаби резултати ќе имаат Србија, Црна Гора и Хрватска.

Можеби ќе ве интересира

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

Со најавите за оданочување биткоинот во слободен пад

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

КАЗНА ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Треба ли да се ревидира системот за инспекциски надзор?

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

Кузмановска: Македонија доживува економски фијаско

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

ДРЖАВАТА СЕ ЗАДОЛЖИ: За колкава сума се работи?

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

СТОКНАЛА ПРОСЕЧНАТА НЕТО ПЛАТА: Кожарските и текстилни работници остануваат на дното

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Филип Морис пред клучна одлука на САД - Дали IQOS се побезбедни од цигарите?

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Џабе дипломи и вештини кога еден копирант зема двојно повеќе од просечен млад човек

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

Со каква прогноза излезе ММФ за глобалниот економски раст?

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати

ПОЛНЕТЕ РЕЗЕРВОАРИТЕ: Нов скок на цената на нафтените деривати