21 Јануари, 2018
0.5472
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Путин ги терал компаниите да објавуваат убави вести за Русија

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

По започнувањето на медиумска војна меѓу Раша Тудеј и CNN, американската ТВ мрежа објави наводен документ изготвен од власта на Путин во кој на руските бизнисмени им се наложувало да објавуваат убави вести во медиумите кои во позитивно светло ќе ја прикажат Русија.

Во фокус требало да бидат новите работни места, научни достигнувања и нова инфраструктура, особено оние што вклучуваат државна поддршка. Исто така, детално се објаснува како треба вестите да бидат презентирани, со даден рок од една седмица за нивно објавување.

Инструкциите биле испратени минатиот месец од страна на Министерството за енергетика до 45 компании во рускиот енергетски и комунални сектор.

„Животот за мнозинството луѓе стана помирен, поудобен, поатрактивен. Но, многу такви примери честопати не го добиваат потребното внимание на медиумите ", се наведува во првиот документ. „Наша задача, преку креативен и макотрпен пристап, е да изберете такви теми и теми и да им ги понудиме на медиумите“, се наведува во документот со инструкции.

Владините служби за односи со јавност на Русија соработувале со одделите за ПР со државните компании и големите приватни компании да создадат слика на квалитетни промени во руската економија. Од Кремљ засега нема коментар на сторијата на CNN.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

Договор вреден 16 милијарди долари: Зошто шеикот купува нови авиони „Airbus A380“?

ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА: Делумна блокада на американската влада, се готват големи протести против Трамп

ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА: Делумна блокада на американската влада, се готват големи протести против Трамп

(ФОТО) ВОЈСКАТА ГО ОСТАВИЛА ВО ЗАТВОР ПЕКОЛНИ 14 ГОДИНИ: Кога излезе, му се „одмазди“ на народот на досега не виден начин!

(ФОТО) ВОЈСКАТА ГО ОСТАВИЛА ВО ЗАТВОР ПЕКОЛНИ 14 ГОДИНИ: Кога излезе, му се „одмазди“ на народот на досега не виден начин!

ОБВИНУВАЊЕ НА РЕЛАЦИЈА РУСИЈА - УКРАИНА: Koj се подготвува за војна?

ОБВИНУВАЊЕ НА РЕЛАЦИЈА РУСИЈА - УКРАИНА: Koj се подготвува за војна?