22 Јануари, 2018
0.3727
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Рајанер повеќе не е прв на тронот, со која авиокомпанија е најдобро да се лета?

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2018

Германската воздухопловна група Луфтханза го турна од тронот Рајанер преземајки ја повторно титулата на најголемата европска авиокомпанија по број на патници во 2017та.

Ирскиот ниско буџетен авио-превозник бил приморан да откаже илјадници летови поради проблеми со распоредите на пилотите.

Германската авио компанија соопшти дека лани се превезени вкупно 130 милиони патници, пренесе Ројтерс.

Рајанер превезол 129 милиони луѓе, па така ја изгубил круната најголем превозник кој од Луфтханза ја презма во 2016та.

Луфтханза бележи силен раст откако кон крајот на 2016-та го преземе Браселс Ерлајнс и планира да го зголеми развојот на својот буџетиран бренд Јуровингс, како тој би станал трет најголем превозник во Европа на директни линии, без попатно слетување.


(Foto: Thinkstock)

Можеби ќе ве интересира

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни