24 Јануари, 2018
0.5006
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TKVS 3100    -0.19%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Рама во Владата остави места за тројца Косовари

Објавено во: Балкан 08 Октомври, 2017

Албанскиот премиер Еди Рама на седница на Националното собрание на партијата откри дека во новата влада ќе има место и за тројца заменици министри по потекло од Косово.

Беса Шахини ќе биде заменик министер за образование, Ваљбона Шујаку за култура, додека Хајрула Чеку ќе биде заменик министер за туризам и животна средина.

– Именувањето заменици министри од Косово во албанска влада се случува за првпат и е една од новините на Рама во владинот кабинет, констатираат албанските медуми.

Заменичко место во Министерството за надворешни работи доби и Артемиса Драло, претставник на грчкото малцинство, додека заменик минстерка за финансии и економија е Дајна Соренсен, Албанка мажена за Данец.

Националното собрание за нов генерален секретар на Социјалстичката партија го избра Таулант Бала, на местото на Грамоз Ручи, кој се повлекува од функцијата поради изборот за претседател на албанскиот парламент.


Можеби ќе ве интересира

Скурлетис: Не треба ни ние да имаме ирендентизам

Скурлетис: Не треба ни ние да имаме ирендентизам

Захариева: Странски фактори имаат силно влијание на Балканот, ние сме виновни за тоа!

Захариева: Странски фактори имаат силно влијание на Балканот, ние сме виновни за тоа!

На лидерска средба ќе се дискутира за името

На лидерска средба ќе се дискутира за името

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Бугаринот за кој се тврдеше дека го „врбувал“ Љубчо Георгиевски доби 15 години затвор

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

Скурлетис: Независни Грци да бидат внимателни во своите постапки

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

(ВИДЕО) Во Солун за малку ќе линчуваа поранешен министер кого го сметаат за предавник

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Бутарис: Разочаран сум што 25 години не преземање ништо нe не натераа да размислуваме поинаку

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

Веселин Иванов: Бугарија не може да има улога на медијатор за името

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја

ГРЦИТЕ НЕ ОТСТАПУВААТ: Протестот наместо во Атина ќе биде во Пиреја