22 Јули, 2017
0.1553

РИА Новости: Влезот на Македонија во НАТО може да биде решен за три до четири месеци

Објавено во: Македонија 17 Јули, 2017

Прашањето за влез на Македонија во составот на НАТО би можело да биде решено во наредните три до четири месеци, изјавил неименуван европски дипломат, објави РИА Новости.

„Преговорите драстично се убрзаа. Планираме да ги завршиме за три до четири месеци, што значи на есен“- изјавил европскиот дипломат за руската агенција.

Според него,  преговорите се убрзани на иницијатива на САД, пренесува „Спутник“. Медиумите претходно пишуваа дека Северноатланстаката алијанса планира до пролетта 2018 година во својот состав да ја внесе и Македонија, а за да се постигне тоа, официјално Скопје би требало да го промени името на државата.

И претходно овој дипломат изјавувал дека Македонија може да стане членка на НАТО до пролетта 2018 година.

Можеби ќе ве интересира

Попоски: Потребата од договор е апсолутно наметната од бугарска страна

Попоски: Потребата од договор е апсолутно наметната од бугарска страна

Заев најави дека Владата ќе финансира летување за 35.000 работници

Заев најави дека Владата ќе финансира летување за 35.000 работници

Заев: Договорот за добрососедство со Бугарија е затворање на едно поглавје

Заев: Договорот за добрососедство со Бугарија е затворање на едно поглавје

Одземен му е пасошот на Едмонд Темелко, ќе мора да се јавува во суд

Одземен му е пасошот на Едмонд Темелко, ќе мора да се јавува во суд

Локалните избори ќе се одржат на 15 октомври, ДИК почна да се подготвува

Локалните избори ќе се одржат на 15 октомври, ДИК почна да се подготвува

МНР: Ниту еден македонски државјанин не се обратил за помош по земјотресот

МНР: Ниту еден македонски државјанин не се обратил за помош по земјотресот

СЈО тврди дека Јанкулоска комуницирала со функционери во држави каде може да избега, таа негира секаква вина

СЈО тврди дека Јанкулоска комуницирала со функционери во држави каде може да избега, таа негира секаква вина

Јована нема веќе да ја гледаме на „Фчерашни новости“-оди портпарол во финансии

Јована нема веќе да ја гледаме на „Фчерашни новости“-оди портпарол во финансии

Бубо Каров поставен за надворешен советник на Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност

Бубо Каров поставен за надворешен советник на Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност