21 Ноември, 2017
0.4354
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

РОМАНЦИТЕ ЈА ИМААТ ВТОРАТА НАЈБРЗОРАСТЕЧКА ЕКОНОМИЈА: Eве пет причини зошто е тоа така

Објавено во: Финансии 06 Ноември, 2017

Романците зад Ирците ја имаат втората најбрзорастечка економија во Европа. 

Иако порано беше сиромашна земја, денес Романија нема проблем со вработувањата. 

Тие ќе ја завршат годината со раст од 5% што е сон за многу европски земји. 

Романците заминуваат во Шпанија и Италија откако влегоа во ЕУ, и затоа тие имаат потреба од работници. 

Од јануари 2018 година ќе им се намалат платите во јавниот сектор, за да не се иселуваат лекарите и професорите. 

Стопанството доживува експанзија. 

Последните неколку години во Романија се зголемува штедењето. 

Романија има јака економија и пристигнуваат странски компании. 

Магнет за инвеститори е тоа што Романија има добри патишта и брз интернет. 

Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех