17 Декември, 2017
0.3537
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

РУСИЈА ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ: Путин нареди да се регистрираат медиумите-„странски агенти“

Објавено во: Свет 04 Декември, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин му наредил на Министерството за правда да води регистар на медиумите - странски агенти. 

Тоа значи дека министерството има право да одлучува кои странски медиуми ќе добијат статус на странски агент, како и да ги исклучи од тој список. Првите медиуми „странски агенти“ ќе бидат регистрирани веќа оваа недела, вели за РИА Новости, извор од Советот на фереацијата, горниот дом на рускиот парламент.

Тоа се девет американски медиуми, кои веќе добивале предупредувања од Министерството за правда“, вели тој извор.

Путин на 25 ноември го потпиша законот за медиуми на „странски агенти“.Тој статус може да го добие секој странски медиум кој се финансира од странство или таму поседува имот. Законот нема да се однесува на работата на руските медиуми.

Медиумите кои ќе бидат прогласени за странски агенти треба на соодветен начин да ги маркираат материјалите и известуваат. За грубо кршење на законот Државната дума предложила парична казна за правни лица до 5 милиони рубљи (85 000 американски долари) а за физички 100 000 рубљи (1700 долари).

Ова е одговор на заострувањето на условите за работата над руските медиуми во САД, каде телевизија Раша тудеј и новинската агенција Спутник се принудени да се регистрираат како странски агент. Освен тоа, им се скратени акредитациите за известување од американскиот Конгрес.

Можеби ќе ве интересира

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

Кинеска компанија купува милион електрични такси возила

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

(ВИДЕО) 6 МРТВИ ВО ТЕШКА НЕСРЕЌА: Во пад на хеликоптер загина сестрата на претседателот на Хондурас

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

Објавени фотографии од Вучиќ и Макрон – Вака изгледа претседателски состанок очи во очи

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?