20 Февруари, 2018
0.4482
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Русите би ги заштитиле американците со анти-ракетни системи

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2018

Доколку американците се плашат од воздушни закани руската воена компанија Rostec е подготвена да ги заштити со нивниот препознатлив анти-ракетен систем S-400 кој веќе е активиран во земја членка на НАТО. Турција нарача пратка со мобилниот анти-ракетен систем S-400 во договор вреден 2,5 милијарди долари со што ќе ја зајакне својата одбрана.

Сегеј Чемезов, директорот на државната руска компанија Rostec во интервју за The Wall Street Journal истакна дека Русија е подготвена да им достави и продаде ракетни системи на било која нација која се смета дека е под закана и да ги купи најефикасните системи S-400 кои се наменети за одбрана, а не за напад. 

Во САД, особено на Западниот брег владее голем страв од можна ескалација на односите со Северна Кореја од каде би биле испукани ракети со голем дострел кои може да погодат густо населени градови и да предизвикаат масовни жртви. 

Можеби ќе ве интересира

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

Јапонец добил старателство над 13 деца

Јапонец добил старателство над 13 деца

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века