19 Ноември, 2017
0.4978
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

СЕ ПОВЕЌЕ СВЕТСКИ ПАТНИЦИ: Посетен е и Блискиот Исток

Објавено во: Стил 17 Јули, 2017

Бројот на странски туристи кои патуваат од јануари до април годинава е зголемен за 6%, и тоа е највеќе за една деценија. 

Оваа информација ја објави Светската туристичка организација. 

Со тоа посетените дестинации го одржуваат растот, а другите се опоравуваат. 

369 милиони туристи патувале во првите четири месеци од годинава. 

Азија и Пафицикот имаат раст за 6%, а Америка за 4%. 

Западна Европа имала за 4% повеќе туристи, а Северна за 9% повеќе. 

Во централна и Источна Европа растот на посетители е за 4%. 

Јужна Азија отскокнува и таа имала за 14% повеќе гости. 

Во Северна Африка пак имало за 18% повеќе туристи во првите четири месеци оваа година. 

Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

(ГАЛЕРИЈА) Серена Вилијамс и милионерот Алексис Ованнан за раскошната свадба платија 1 милион долари

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

СТАТУСОТ НА МАРИНА ЗА КОЈ ЗБОРУВА РЕГИОНОТ: „Џабе ти е голема платата, ако на крај си дојдеш дома во празен стан!

(ГАЛЕРИЈА) „Меморија“ ни ги наполни срцата

(ГАЛЕРИЈА) „Меморија“ ни ги наполни срцата

Фолксваген ќе инвестира 34 милијарди евра во електрични автомобили и беспилотни возила

Фолксваген ќе инвестира 34 милијарди евра во електрични автомобили и беспилотни возила

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Се продава парче од свадбената торта на Доналд Трамп и Меланија

Се продава парче од свадбената торта на Доналд Трамп и Меланија

Официјално ова е најубавата жена на светот: Индијка ја однесе титулата Мис на светот за 2017

Официјално ова е најубавата жена на светот: Индијка ја однесе титулата Мис на светот за 2017

Почина модниот могул Азедин Алаја

Почина модниот могул Азедин Алаја

КАДЕ НАЈМНОГУ СЕ ОЗНАЧУВААТ ТУРИСТИТЕ: Ова се најпопуларни дестинации за зимава

КАДЕ НАЈМНОГУ СЕ ОЗНАЧУВААТ ТУРИСТИТЕ: Ова се најпопуларни дестинации за зимава