21 Ноември, 2017
0.4545
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Шефот често треба да ги кажува овие 8 реченици за да го мотивира неговиот тим

Објавено во: Финансии 07 Ноември, 2017

Повеќето луѓе ги сметаат парите како главна мотивација, но односот на менаџерот е исто така клуч за начинот на кој работат вработените. Важно е на тимот да му покаже дека е вредно што неговите напори се забележани дека тој има вистински ефект врз неговата работа.

За таа цел, шефовите не треба да ја чуваат својата пофалба кога ќе биде заслужена. Inc.com дава пример со неколку реченици, што е добро за секој шеф често да ги каже.

Пофалба за одредена задача

1. "Знам дека анализата на овие податоци е многу тешка и одзема многу време. Сте направиле одлична работа!"

2. "Убаво е што успеавте да го научите вашиот нов колега да работи толку брзо, а тоа многу му помогна на тимот!"

Пофалба за квалитети

3. "Вашиот позитивизам навистина создава пријатна атмосфера во канцеларијата!"

4. "Мирот со кој се соочи по напната ситуација вчера, беше исклучително важно. Тоа помогна и на останатите да не паничарат, туку да се фокусираат на најважните работи!"

Пофалба за придонес

5. "Вашето присуство тука беше клучен фактор во развојот на компанијата. Без вас, немаше да постигнеме таков успех!"

Пофалби кои покажуваат дека мислењето на вработениот е ценето

6. "Имаме важен состанок денес. Ќе ми биде драго да присуствуваш, бидејќи си добар експерт во областа и идеите ти се многу оригинални!"

Пофалби придружени со награди

7. "Оваа недела работеше напорно, може да земеш слободен ден во следната".

8. "Во последните три месеци Ти издржа најмногу работа на грбот. Затоа од фирмата сакаме да ти подариме одмор за време на викендот."

Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех