24 Јануари, 2018
0.4496
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

СИЛЕН ПОТТИК ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Каде во Европа никнува најголемото казино?

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2018

Туристички комплекс со коцкарница кој е претставен како најголем од тој вид во Европа ќе биде отворен до 2021 година на Кипар и се очекува значајно да влијае на економијата на тој медитерански остров, соопштуваат денеска претставници, пренесоа светските агенции.

Компаниите Melco International од Макао и кипарскиот Cyprus Phassouri во Никозија го претставиле проектот на првото казино во Кипар.

Комплексот вреден 600 милиони евра ќе биде изграден во Лимасол на југот на Кипар и ќе биде најголем од тој вид на казино. Планирано е во комплексот да има хотел со 500 соби, 11 ресторани, 136 коцкарски столови, 1200 машини и други уреди за коцкање на површина од 6 000 квадратни метри.

Проектот би требало значајно да влијае на БДП на земјата, изјавил претседателот на Кипар Никос Анастасијадес и додал дека втората година од отворањето на казиното се очекува приход од околу 700 милиони евра или четири отсто од БДП.

Претседателот на компанијата Мелко Лоренс Хо изјавил дека казиното ќе се вика „Градот на Медитеранските соништа“ (City od Dreams Mediterranean).

Кипарските власти очекуваат до 300 000 туристи повеќе на годишно ниво, додека моментално тој остров секоја година го посетуваат околу три милиони луѓе.

Коцкарниците одамна цветаат во северниот, турски дел на Кипар. Кипар во 1974 година после турска окупација на северниот дел од островот, е поделен на Турска Република Северен Кипар, која ја признава само Анкара, и Кипарска Република која е меѓународно призната и членка на ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Париз е поплавен - се излеа Сена

Париз е поплавен - се излеа Сена

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами