21 Февруари, 2018
0.4125
    KMB 3379    -0.32%     RMDEN16 94.9    0%

Со субвенции до подобри наставници во основно

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2018

Владата планира преку нови субвенции да привлече млад и квалитетен кадар кој потоа ќе биде вклучен во основното образование, односно ќе дава средства на студентите кои ќе изичуваат како да станат наставници бидејќи во оваа категорија се потребни подобрувања. 

„На предлог на Министерството за образование и наука, владата ја усвои информацијата за воведување нова стипендија за студенти за наставен кадар за основно образование уште од првата година на студиите во висина од 6000 денари.

Покрај оваа мерка за унапредување на квалитетот на наставните кадри во основното образование, на предлог на МОН Владата ги усвои Програмите за ученичкиот и студентскиот стандард за 2018 година и Програмата за научно-истражувачката дејност за оваа година, како и програмите за изградба и реконструкција на средни и основни училишта“ соопштија од Владата на РМ.

На основното образование му се потребни млади, креативни и современи наставници кои ќе успеат да го задржат вниманието на учениците, да им помогнат во совладување на материјалот и да учествуваат во нивното воспитување од најмала возраст.

Можеби ќе ве интересира

Скопје рекордер во загадување - го надмина годишниот ЕУ лимит за аерозагадување уште во февруари

Скопје рекордер во загадување - го надмина годишниот ЕУ лимит за аерозагадување уште во февруари

ЗАЕВ ПАТУВА ВО БЕРЛИН: Што ќе донесе неговата средба со моќната Меркел?

ЗАЕВ ПАТУВА ВО БЕРЛИН: Што ќе донесе неговата средба со моќната Меркел?

Дали Шумската полиција конечно ќе добие Колективен договор?

Дали Шумската полиција конечно ќе добие Колективен договор?

Жичарницата од Козле до Водно е доведена во прашање

Жичарницата од Козле до Водно е доведена во прашање

Сител 3 може да го угаси светлото

Сител 3 може да го угаси светлото

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси