24 Јануари, 2018
0.4447
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TKVS 3100    -0.19%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Според Шилегов уште во 2012 Дрисла требало да купи нова печка

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2018

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов откри дека скопската депонија Дрисла уште во 2012 година требало да набави нова печка за согорување на медицински отпад, но оваа набавка никогаш не била реализирана.

„Нашите претходници пред шест години планирале нова печка за согорување на медицински отпад во депонијата „Дрисла“, но печката не е набавена. За набавката постои и меница од 700 илјади евра која е нереализирана од за нас непознати причини, рече Шилегов на денешната прес конференција.

Во интервју за Фактор, Горан Ангелов директорот на Дрисла, посочи дека нов инсенератор за согорување на медицински отпад ќе биде набавен годинава, а пуштен во употреба налето, но не сакаше да ги коментира наводите зошто на старата печка која е донирана од Велика Британија во далечната 2000 година не била набавена соодветна дополнителна опрема од околу 200 илјади евра како што тврдеше британски Гардијан.

Дрисла беше единствен правен субјект изминатиот период кој беше казнет од Државниот инспекторат за животна средина, а му беше наложено да постави филтри на инсенераторот кој сега работи со ограничен капацитет поради загадувањето. 


Можеби ќе ве интересира

Груевски, Јанакиески и Трајковски едногласни: Не се чувствуваме виновни

Груевски, Јанакиески и Трајковски едногласни: Не се чувствуваме виновни

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Пендаровски: Во Давос политичарите ги слушаат крупните играчи за да знаат што да прават за своите народи

Груевски на суд за предметот „ТНТ“: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Груевски на суд за предметот „ТНТ“: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Интервју отец Царкњас: Ќе имаме проблеми ако Македонија направи големи отстапки

Интервју отец Царкњас: Ќе имаме проблеми ако Македонија направи големи отстапки

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

Со субвенции до подобри наставници во основно

Со субвенции до подобри наставници во основно

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Османи: Обвинителот Јовевски не е добар за Албанците

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Чешка ја порази Македонија, изгубивме шанса за пласман во полуфинале

Чешка ја порази Македонија, изгубивме шанса за пласман во полуфинале