21 Ноември, 2017
0.9609
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Стартува вториот круг на преговорите за Брегзит

Објавено во: Свет 17 Јули, 2017

Европската унија и Велика Британија почнуваат денеска повторно преговори за излегувањето на Велика Британија од структурите на Заедницата. Се очекува преговорите да завршат до март 2019 година.

Во овој период двете страни треба да постигнат согласност за клучните прашања, меѓу кои иднината на европските граѓани, кои се засолнети на територијата на Велика Британија, како и тоа на Британците кои живеат во други европски држави.

Во оваа фаза се забележани разлики во позициите на двете страни. Од Брисел не се согласуваат за правата на европските граѓани на Велика Британија да се дефинираат преку британски закон. Предлогот на Лондон предвидува создавање на две класи европски граѓани - оние кои пристигнуваат во Велика Британија пред заминувањето нејзиното заминување од ЕУ, и оние кои пристигнуваат потоа. Оние кои пристигнале пред договорениот краен рок и престојувале во земјата 5 години без прекин, ќе имаат право да аплицираат за утврден статус. Пристигнатите потоа, нема да го имаат тоа право.

За време на разговорите ќе се разјаснат и финансиските димензии. Според експертите до четврток главните преговарачи на двете страни - Мишел Барние и Дејвид Дејвис ќе назначат работни групи кои ќе почнат да работат на овие прашања.

Преговорите за Брегзит започнаа на 19 јуни. Основната цел е да се постигне договор меѓу Брисел и Лондон за излегувањето на земјата од ЕУ, како и договарање на идните односи.

Можеби ќе ве интересира

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

(ВИДЕО) ОВА ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ИМА ПРИМАМЛИВА ПОНУДА: Нудат 60 000 евра да се доселите таму

(ВИДЕО) ОВА ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ИМА ПРИМАМЛИВА ПОНУДА: Нудат 60 000 евра да се доселите таму

Во оваа земја се исплаќа да бидеш невработен, посебно за Нова година

Во оваа земја се исплаќа да бидеш невработен, посебно за Нова година