21 Ноември, 2017
0.4954
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

СТАТИСТИКА: Kолку луѓе може да нахрани германски, австриски, француски земјоделец?

Објавено во: Агробизнис 15 Октомври, 2017

Земјоделецот во Германија може да произведе храна за 152 луѓе. 

Во Франција еден фармер може да прехрани 77, во Австрија 56, во Словенија 25, а просекот за ЕУ говори дека еден земјоделец може да прехрани од 50 до 80 жители, вели Бранислав Гулан од САНУ за Блиц. 

Тој додава дека Србите сепак се под просекот и на аграрот му треба подобрување. 

Србија има земјоделство со ниска продуктивност, а ако се погледне потрошувачката, за храна и лични потреби одат 42,9% од приходите, што е највеќе во Европа. 

За три децении српското земјоделство има раст од 0.45%, а до 2000 година растот бил 0.6%. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун