22 Јануари, 2018
0.4602
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Василица низ Македонија: Некаде со маски, некаде со комар

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2018

Низ Македонија се празнува Стара Нова година и Василица, празник со различни обичаи во секој крај низ републиката и начини на прославување. Дел од Македонија на овој ден празнува на тој начин што се маскира, други пак за среќа играат комар со пријателите, трети прават пита со паричка во чест на Св.Василиј, а некаде се палат и Василичарски огнови и се прославува со комшиите и добронамерниците. 

„На утрешниот ден се поместени три празници, споменот на Свети Василиј Велики, обрезанието на Исус,  и православната Новата година. Свети Василиј е голем светител во православието, затоа и се нарекува уште и украсител на човечките обичаји.“ - вели Отец Сашо- Соборен храм „ Свети Климент Охридски“- Скопје.

По одбележување на Старата Нова година, верниците го празнуваат Св. Василиј  - Василица. Некои семејства, слично како и за време на бадниковата вечера, кршат погача со паричка. Традицијата  за Василица  во  Македонија се негува со векови. Пример за тоа е Вевчанскиот карневал.

Кај семејства кои традиционало кршат погача на Василица, преовладува истото верување дека на оној што ќе му се падне паричката ќе го следи среќа цела година.

Стара Нова година или Православна нова година, секако терминот е помалку важен од поминувањето убаво време во расположение со пријателите и семејството. 


Можеби ќе ве интересира

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се повлече Законот за употреба на јазиците

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Каде во Македонија има најдебела снежна покривка?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

Села сака да се врати во Владата на Заев?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

По средбата Заев-Ципрас Нимиц доаѓа во Скопје?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството