17 Декември, 2017
0.5191
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Вечер за паметење на културниот живот на Скопје

Објавено во: Мои пари 18 Ноември, 2017

Вчеравечер во новоотворената „АРС СТУДИО’’ книготека во центарот на градот на улицата „Максим Горки’’ бр. 21 пред бројните љубители на убавиот пишан збор се претстави реномираниот италијански автор Клаудио Магрис. 


Tој е добитник на најпрестижната италијанска награда „Стрега’’ за делото Микрокосмоси и во 2007 година бил во најтесниот избор за Нобелова награда за литература.


Гостите имаа можност лично да се запознаат со авторот и да бидат дел од промоцијата и потпишувањето на делата Запрена постапка, Друго море и Микрокосмоси во издание на „Арс студио“ на македонски јазик.


Свое обраќање за Клаудио Магрис и неговото значење во италијанската, европската и светската литература имаше Н.Е. Карло Ромео, амбасадор на Р. Италија. Марија Грација Цветковска, преведувач на делата Запрена постапка и Микрокосмоси даде свој осврт на овие книги. Со многу емоции и спомени беа пренесени делови од романот Запрена постапка, најновиот роман на Клаудио Магрис. Тој се базира на вистинит настан во Трст, а Трст е она што е заедничко и за авторот и за преведувачот – тоа е нивниот роден град.


Посетителите имаа можност да слушнат извадоци од делото Друго море, прочитани од авторот на оригинален јазик и од преведувачот, проф. Анастасија Ѓурчинова на македонски. Проф. Ѓурчинова даде свој осврт на ова дело.


Оние кои сакаат да уживаат во добра книга нека ја посетат новата „АРС СТУДИО’’ книготека во центарот на градот и ќе можат да ја збогатат својата библиотека. Најголем дел од насловите се за прв пат преведени на македонски јазик. „АРС СТУДИО’’ книготека располага со сопствени изданија преведени на македонски јазик на најголемите филозофски мислители –Хегел, Кант, Ниче, Расел, врвни психолози и реномирани историчари. Воедно има огромен избор на најнови книжевни изданија од домашни и странски автори.


Можеби ќе ве интересира

УНИКАТНО ОСВЕТЛУВАЊЕ НА НОВОГОДИШНАТА ЕЛКА ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

УНИКАТНО ОСВЕТЛУВАЊЕ НА НОВОГОДИШНАТА ЕЛКА ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

Пристигнати 30 проектни предлози на јавинот повик за финансирање на проекти за намалување на загадувањето на воздухот „О2 предизвик“

Пристигнати 30 проектни предлози на јавинот повик за финансирање на проекти за намалување на загадувањето на воздухот „О2 предизвик“

“За чист град пазари со Mastercard на Охридска банка Сосиете Женерал”

“За чист град пазари со Mastercard на Охридска банка Сосиете Женерал”

Презентација на бизнис идеите на учесниците во CEED HUB Скопје

Презентација на бизнис идеите на учесниците во CEED HUB Скопје

ИЛИРИКА ЈА ПРЕЗЕМА ДЕЈНОСТА ОД БЕЛГРАДСКИОТ WISE БРОКЕР

ИЛИРИКА ЈА ПРЕЗЕМА ДЕЈНОСТА ОД БЕЛГРАДСКИОТ WISE БРОКЕР

Иновативен камп за поттикнување претприемнички дух кај младите

Иновативен камп за поттикнување претприемнички дух кај младите

Заедничка хуманитарна акција на „Тиквеш“ и посетителите на Фестивалот на младо вино 2017

Заедничка хуманитарна акција на „Тиквеш“ и посетителите на Фестивалот на младо вино 2017

НОВИОТ КОМПАКТЕН SUV CITROËN C3 AIRCROSS ЈА ДОБИ НАГРАДАТА AUTOBEST 2018

НОВИОТ КОМПАКТЕН SUV CITROËN C3 AIRCROSS ЈА ДОБИ НАГРАДАТА AUTOBEST 2018

САШКО КОЦЕВ ВО „ЕДЕН НА ЕДЕН“: Седум дена славев мекици (ВИДЕО)

САШКО КОЦЕВ ВО „ЕДЕН НА ЕДЕН“: Седум дена славев мекици (ВИДЕО)