24 Февруари, 2018
0.5914
    ALK 7926.24    0.48%     GRNT 818    0.99%     KMB 3350.61    -0.14%     PPIV 39900    2.05%     RMDEN15 95    -0.11%     RMDEN16 95    0%     STBP 650    8.33%     STIL 140    0%     TEL 295    -0.18%     TNB 14052.14    2.39%     TPLF 1712.35    0.69%     UNI 2050    0%     VITA 7790    0%

(ВИДЕО) БИЗНИСОТ ЦВЕТА: Атрактивни Албанки, ја промовираат најголемата плантажа со канабис во Европа

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Албанското село Лазарет за кое се сметаше дека е еден од најголемите произведувачи на марихуана ширум подрачјето на Балканот во 2014 година три дена беше жариште на вистински судир на полицијата и мештаните.

Лазарет со години имаше одреден вид на автономија и албанската полиција таму едноставно не стапнувала, додека бизнисот незапирливо растеше.

За ова албанско село пишуваа и „Гардијан“, „Дејли меил“ но и Дојче веле.

Со селото господареа локални нарко моќници и нивни чувари, а колку биле моќни сведочат и фактите дека Албанија тогаш на село испратила и цела армија.

Насловните страни на медиумите беа полни со приказни за тоа како мафијата дури и со „зољи“ ја гаѓаше полицијата во оклопни возила кои одеа во „заземање“ на Лазарет. Добро организирани и тешко вооружени мештаните се бранеа со денови, но албанската полиција со поддршка на војската беше посилна и Лазарет на крајот падна. Тогаш се запленети преку 12 тони марихуана.

Па сепак, тоа не беше единствено место во Албанија кое ја производство и шверц на марихуана ја темели својата економија.
Многу места опстанаа и денес, а дека тоа е навистина така сведочи и Фејсбук страницата Albania Weed, на која доминираат фотографии од плантажи со марихуана од различни албански, неименувани села.

Судејќи по она што на нив може да се види, бизнисот цвета, а дури во маркетинг се вклучиле и убави Албанки, берачки на забранети супстанци.


Можеби ќе ве интересира

ОСКАРОВСКИ ПЛАГИЈАТ: Номиниран филм за ОСКАР со препишано сценарио

ОСКАРОВСКИ ПЛАГИЈАТ: Номиниран филм за ОСКАР со препишано сценарио

(ВИДЕО) Тепачка во живо на емисија

(ВИДЕО) Тепачка во живо на емисија

Правен хаос им се заканува на банките при наближувањето на Брегзит

Правен хаос им се заканува на банките при наближувањето на Брегзит

Над 90% од жените во Холивуд жртви на сексуални предатори

Над 90% од жените во Холивуд жртви на сексуални предатори

НА СОРОС МУ ТЕКНА: Вака планира да ги докрајчи ИТ гигантите

НА СОРОС МУ ТЕКНА: Вака планира да ги докрајчи ИТ гигантите

Стотици килограми кокаин откриени во дипломатска пошта

Стотици килограми кокаин откриени во дипломатска пошта

Ѕвездата на „Мумијата“ обвини за сексуален напад од директор на Глобусите

Ѕвездата на „Мумијата“ обвини за сексуален напад од директор на Глобусите

СКАНДАЛ: Полицаец можел да го спречи масакрот на Флорида

СКАНДАЛ: Полицаец можел да го спречи масакрот на Флорида

Фото: Џастин Трудо ја претера во Индија

Фото: Џастин Трудо ја претера во Индија