21 Февруари, 2018
0.4735
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

(ВИДЕО) Циклон срамни една држава со земја

Објавено во: Свет 13 Февруари, 2018

Тонга е погодена од најлошата бура во последните 60 години. Циклонот „Гита“ е од четврта категорија, зад себе остави огромна материјална штета.

Парламентот на островската држава Тонга во Пацификот е целоснo уништен по налетот на циклонот „Гита“. 

Објектот е стар повеќе од 100 години и сѐ уште не се знае каде пратениците ќе ги извршуваат своите должности додека не се санира штетата. 

Владата прогласи вонредна состојба. Во главниот град е воведен полициски час. Формирани се евакуациски центри во кои илјадници луѓе можат да пронајдат засолниште во текот на ноќта.

Околу 70% од домовите и објектите во Нуку'алофа – главниот град на Кралството Тонга, се целосно или делумно урнати. На повеќето места по островите нема струја. Урнати се многу дрвја и електрични столбови. Сѐ уште нема информации за жртви, но десетици луѓе побарале медицинска помош. 


„Гита“ веќе направи голема материјална штета на Самоа. Според метеоролошката служба на Фиџи, се очекува циклонот да се засили до петтата, најсилна категорија. Експертите, пак, наведуваат дека бурата сепак ќе ги заобиколи најнаселените делови на Фиџи.

Циклоните се честа појава на Пацификот во овој период од годината.


Можеби ќе ве интересира

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

Јапонец добил старателство над 13 деца

Јапонец добил старателство над 13 деца

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века