24 Јануари, 2018
1.1800
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

(ВИДЕО-ФОТО) КАЛТА ВО КАЛИФОРНИЈА ПРОДОЛЖУВА ДА УБИВА: 17 мртви, 13 исчезнати во бурата

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2018

Бројот на жртви од лизгања на земјишта предизвикани од зимската бура во Калифорнија пораснал на 17 лица по пронаоѓањето на двете нови тела, а уште 13 луѓе се водат како исчезнати.


Се наведува дека тоа вчера го соопштил шерифот на округот Санта Барбара Бил Браун кој додал дека во лизгањата на земјиштата се уништени 100 семејни куќи.


Налозите за евакуација на населението се издадени во понеделникот, бидејќи метеоролозите прогнозирале покренување на лизгања на брдата каде досега најголемите пожари беснееја во Калифорнија минатиот месец, уништувајќи ги тамошните растенија.


Првата голема бура оваа сезона донела во поголем дел од Калифорнија силни ветрови и бурно невреме, а рекордни дождови се забележани во заливост Сан Франциско.


Метеоролозите издале предупредување на поплави и прогнозирале дека студениот бран со силни ветрови би можел да донесе голема количина дожд во Лос Анџелес отколку што паднале во последните десет месеци вкупно.

ФOTO: EPA

Можеби ќе ве интересира

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Париз е поплавен - се излеа Сена

Париз е поплавен - се излеа Сена

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами