23 Јули, 2017
0.0907

(ВИДЕО) ПРЕД ГРАНИЦАТА СО РУСИЈА: Американски тенкови и оклопни возила пристигнуваат во Полска

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2017

Американски тенкови и оклопни возила со повеќе од 3 000 војници почнаа утрово да пристигнуваат во Полска, а тие претставуваат дел од одговорот на американскиот претседател Барак Обама на загриженост на НАТО сојузниците поради Русија, јави БиБСи.


Во прашање е најголемото американско воено ангажирање во Европа во последните неколку децении.

Ова се случува во пресрет на инаугурацијата на Доналд Трамп за нов претседател на САД. Трамп најави дека сака да ги подобри односите со Москва.

Како што наведува БиБиСи, повеќе од 80 тенкови и стотина оклопни возила веќе стигнале во Германија и сега се преместуваат кон источна Европа .

Американската оклопна единица ќе изведува и воени вежби на Балтикот со ротирање на силите на секои девет месеци.Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НОВА АТЛАНТИДА: Еве како изгледа град потопен пред 25 години

(ВИДЕО) НОВА АТЛАНТИДА: Еве како изгледа град потопен пред 25 години

И ОВА СЕ СЛУЧИ: Кина увезува ориз

И ОВА СЕ СЛУЧИ: Кина увезува ориз

Очајниот портпарол на Трамп си заминува од Белата куќа

Очајниот портпарол на Трамп си заминува од Белата куќа

(ВИДЕО) Научници открија нова џиновска риба за која претходно не се знаело

(ВИДЕО) Научници открија нова џиновска риба за која претходно не се знаело

Земјотрес близу Аматриче ја потресе Италија

Земјотрес близу Аматриче ја потресе Италија

Интерпол предупредува за бомбаши самоубијци - каде ќе нападнат?

Интерпол предупредува за бомбаши самоубијци - каде ќе нападнат?

Хаваи се подготвува за евентуален напад од Северна Кореја?

Хаваи се подготвува за евентуален напад од Северна Кореја?

Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот