17 Декември, 2017
0.4483
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

За Павлопулос Македонија фалсификува историја, а Дуда вели вратите на ЕУ треба да бидат отворени

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2017

Полскиот претседател, Анджеј Дуда, кој од денеска е во официјална дводневна посета на Атина со грчкиот претседател,  Прокопис Павлопулос разговараа и за Македонија. 

Грчкиот претседател вели дека ја поддржува европската перспектива на нашата земја. 

Но, Павлопулос вели дека нашата земја ќе треба да ги почитува историјата и меѓународното право. 

„Кога користи имиња кои не само што ја прекршуваат, би рекол ја фалсификуваат историјата, туку во исто време шират иредентизам, тоа е кршење на европското законодавство кое како главен предуслов го има целосното почитување на статусот кво на границите“ - рече Павлопулос. 

Тој на неговиот полски колега му ги претстави позициите на Грција во однос на Македонија, Албанија и Турција.

Дуда говорејќи за предусловите за интеграција на Македонија и Албанија во европското семејство се задржа на сосема други теми од оние на неговиот грчки колега.

„За овие земји вратите треба да останат отворени. Но, навистина, треба да се исполнат предусловите за интеграција. Тоа значи борба со корупцијата, тоа значи борба со организираниот криминал, тоа значи правни реформи и почитување на човековите права. Треба да ги поттикнеме овие земји и да ги убедиме дека овие промени ќе ги одведат кон европска перспектива“- изјави Дуда.

Според Дуда, портите на ЕУ треба да бидат отворени за државите од Балканот. 

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?