24 Јануари, 2018
0.4902
    ALK 7707.16    0.11%     BESK 9518    -4.73%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3080.48    -1.77%     MPT 28856.12    -0.18%     PPIV 37500    0%     RMDEN13 96    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2080    2.97%     STBP 600    0%     STIL 149.79    -2.73%     TEL 284.57    0.55%     TIKV 153    0%     TTK 973.78    2.5%     UNI 1999.2    -0.04%     VITA 7562    7.08%

ЗА СРЕЌНИ РАБОТНИЦИ: Преминуваат на шесточасовно работно време

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2017

За да ја зголеми продуктивноста и да ги направи луѓето среќни, Шведска постепено ќе преминува на шестчасовно работно време. 

Ова го објави британски Индипендент. 

Работниците веќе имаат искуство со овој модел. Целта е во пократок временски период да се завршат сите обврски и луѓето да имаат доволно време за приватен живот. 

Јапонскиот производител на Тојота, сместен во вториот по големина град во Шведска, Гетеборг, пред 13 години го воведе овој модел и велат дека го зголемиле профитот. 

 И од компанијата Filimundus за развој на мобилни апликации, која лани го воведе работното време од шест часа велат дека заблуда е дека осум часа го прават работникот продуктивен. 

Можеби ќе ве интересира

Руперт Мардок контра Закерберг: Фејсбук треба да плаќа за вестите

Руперт Мардок контра Закерберг: Фејсбук треба да плаќа за вестите

2 работи кои им се заеднички на сите милионери кои богатството го стекнале сами

2 работи кои им се заеднички на сите милионери кои богатството го стекнале сами

Зделка вредна 5,1 милијарди долари: Bacardi купува произведувач на текила

Зделка вредна 5,1 милијарди долари: Bacardi купува произведувач на текила

Колку порасна долгот во државни хартии?

Колку порасна долгот во државни хартии?

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?