20 Февруари, 2018
0.4780
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ЗАДОЛЖУВАЊЕ:Кои се најголемите владини кредитори!

Објавено во: Финансии 09 Февруари, 2018

Приватните  пензиски фондови, убедливо, станаа најголемите владини кредитори на домашниот финансиски пазар. Сумираните податоци за 2017 година покажуваат дека токму приватните пензиски друштва учествуваат и со најголем апсолутен износ и со највисок процент во структурата на откупените државни хартии од вредност.

Така, заклучно со крајот на декември, по основ на недоспеани државни записи, Владата на пензиските друштва им должи 558,5 милиони евра или уделот на оваа сума во вкупната по основ на домашни хартии од вредност изнесува 37,1%. Зад пензиските фондови, како втори по големина владини кредитори се банките кои откупила хартии од вредност во износ од 543 милиони евра со удел од 36%. На трето место се кредиторите од категоријата “друго“ додека на четврто се осигурителните друштва на кои државата по основ на хартии од вредност им должи 109,5 милиони евра.

На крајот од 2017 година вкупниот внатрешен долг на државата изнесувал 1 милијарда и 505 милиони евра и во споредба со декември 2016 година, (кога внатрешното задолжување изнесувало 1 милијарда  и 323 милиони евра), долгот се зголемил за 182 милиони евра.

Со неодамнешното задолжува преку Еврообрзница во износ од половина милијарда евра, од Владата најавија дека ќе забави задолжувањето од домашните кредитори.

“Задолжувањето во странство може да се реализира преку издавање на Еврообврзница на меѓународниот пазар на капитал или преку повлекување на средства од поволни кредити од странски финансиски институции и кредитни линии наменети за финансирање на одделни проекти. Притоа, изборот на конкретен извор за надворешно финансирање ќе се темели на тековните и очекуваните состојби на меѓународните пазари на капитал. Понатаму, со задолжување на домашен пазар на државни хартии од вредност ќе се обезбеди дополнително финансирање под поволни услови, користејќи ги релативно ниските каматни стапки и високиот интерес на инвеститорите на домашниот пазар за државни хартиии од вредност“ – е наведено во Буџетот за 2018 година.

Податоците од Министерството за финансии покажуваат дека за една година, повеќе од двојно се зголеми долгорочниот  долг, односно во декември 2016 година уделот  на 15 годишните обврзници во вкупниот внатрешен долг изнесувал 11,7% а на карјот од 2017 година се зголемил на 24,1%. Токму овии државни хартии од вредност имаат и најголем удел во вкупниот внатрешен долг. Токму за годинава Владата најави дека ќе ја зголеми рочноста на државните хартии од вредност.  За отплата на доспеани обврски по основ на домашно и странско задолжување ќе се потрошат 368 милиони евра. 

А.Д.

Можеби ќе ве интересира

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

ТОП ОГЛАСИ ЗА ДЕНЕС: Вработуваат Скопје Сити мол, Алкалоид АД Скопје ...

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

Макпетрол продолжува со откупот на сопствени акции

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

За прв пат еден милијардер бара богатите како него да плаќаат повисоки даноци

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Мистериозен инвеститор потроши стотици милиони долари за биткоини

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

Зошто каматата за долгот што го враќаме годинава порасна за пола милијарда денари?

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

ОСУМ МЕСЕЦИ Е ВО ГЕРМАНИЈА: Ова се добрите и лоши страни

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Тевдовски со нов закон ќе овозможи среднорочно планирање на буџетот

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите

Сите ги забрануваат, само Швајцарија ги прифаќа криптовалутите