19 Февруари, 2018
0.6882
    ALK 7932.13    -0.83%     CKB 600    15.38%     GRNT 810.5    -1.16%     KMB 3397.19    2.23%     LOZP 2400    14.29%     MPT 29500    0%     MTUR 4200    0.02%     OKTA 3600    -2.7%     RMDEN16 94.8    0%     RZIT 20    0%     RZLV 50    -5.66%     SLAV 3600    -40.98%     TETE 2236.02    3.04%     ZPKO 2812    -1.22%

Заедничка литургија на МПЦ-ОА и БПЦ се одличен чекор, смета Јанакиев

Објавено во: Балкан 11 Февруари, 2018

Следна фаза во зајакнување на односите меѓу МПЦ-ОА и БПЦ ќе биде заедничко сослужение на светата Литургија / Евхаристија / од претставниците на двете цркви. 

Ова е првиот чекор во вистинската насока, а посетата на бугарски митрополити во Република Македонија веќе  е порака на позитивни промени, смета бугарскиот теолог и филозоф проф. Калин Јанакиев.

Заедничко сослужение би било јасен знак дека всушност се оди кон некакво решавање на ситуацијата на МПЦ-ОА, за која Светиот Синод  изјави дека нејзиното канонско признавање може да се добие само при општа согласност на православните цркви.
Иницијативата треба да ја води Софија. Влегувањето во евхаристиската заедница е можно да се изврши од една единечна земена православна црква, но канонското признавање на МПЦ-ОА е добро да се изврши од сите. 

Ова ќе биде тежок процес поради ставот на Српската црква и поради национализмот во Грција, кој ги опфаќа и црковните средини. Ова го видовме многу добро за време на митинзите во Атина и Солун, кои се израз на радикален национализам, вели Проф. Калин Јанакиев, бугарски филозоф и теолог.


Можеби ќе ве интересира

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

ВО ПРОГНОЗИТЕ Е И МАКЕДОНИЈА: Сепак на Балканот ќе има прекројување на граници?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

РАМА БАРА КОСОВО И АЛБАНИЈА ДА ИМААТ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ: Што вели Брисел на ова?

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Какликис: Грчката страна треба да ги убеди, не да ги притисне

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Грција ќе ни даде грејс период за промена на Уставот

Косово наскоро ќе добие своја војска

Косово наскоро ќе добие своја војска

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

Кога бугарскиот патријарх ќе ја посети Македонија?

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

КАКО И НА КОЈ НАЧИН: Орбан најави дека ќе го запре Сорос со сите законски средства

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

Шокантен туристички бум во неколку земји-причината е ова!

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена

„То Вима“ за преговарачкиот процес меѓу Коѕијас и Димитров: Постои позитивна клима по средбата во Виена