24 Октомври, 2017
0.4370
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Заев 7 пати го спомна Груевски во говорот, Животот доминира, Режимот речиси поразен

Објавено во: Анализа 09 Октомври, 2017

Зоран Заев, лидерот на СДСМ и актуелен премиер, на вчерашниот централен митинг  во Скопје, дури 7 пати го спомена името на неговиот главен политички ривал Никола Груевски при што се обиде да му ги нанесе финалните удари во последната недела од изборната кампања.

Заев започна со најавата дека Мерцедесот на Груевски ќе го продаде за парите да бидат попаметно искористени иако има критики дека токму такво возило и многу потребно на владата, па дури и дека новите министри на СДСМ го „тестираа“.

- Вечерва ви најавувам, ќе го вратиме Тенкот, Мерцедесот на Груевски од 600.000 евра и со парите од неговата сегашна вредност ќе набавиме амбулантни возила за клиниките во Македонија. Нека биде ова симбол на новото време во кое ставаме крај на расипничкото трошење и воведуваме социјални политики согласно потребите на граѓаните, се закани Заев.

На вчерашниот митинг беше побарана силна поддршка за кандидатот за градоначалник на град Скопје Петре Шилегов кој ќе има тешка задача да го порази Коце Трајановски, но тој воопшто не беше спомнат туку секако човекот над него - Груевски. 

- Се сеќавате на она „вистината е како шило“. Е излезе на површина. А на овие избори имаме уште едно шило. Тоа е вистината за Скопје, тоа е вистината за Никола Груевски, тоа е вистината за Коце Трајановски. Тоа е нашето шило – Шилегов! Новиот градоначалник на градот Скопје. На нашиот главен град, поентираше Заев.

Последните зборови Заев посветени на Груевски ги адресираше за состојбата во која сега се наоѓа неговиот режим и дека борбата мора да биде завршена.

- Она што остана од криминалниот режим на Груевски до петни жили се бори и се надева дека, преку градоначалниците што еден човек сака да ги контролира, ќе се одржи во живот.

Виде Груевски дека народот не му ја есапи новата ера, па замислете сред кампања измисли некои 13 точки. Без анализа, без стратегија, без размислување. Ни повеќе, ни помалку, 13 точки. Ај мајката. За да се совпаднат единствено со редниот број на изборите. Господ да чува и да брани. А од друга страна тие што се уште го поддржуваат Груевски се плашат бројот 13 да не им бил баксуз. А бре луѓе, не ви е баксуз бројот! Груевски ви е баксуз!

Затоа, почитувани граѓани, ајде да излеземе масовно следната недела, на 15-ти октомври, и да им покажеме дека Македонија ги надмина. Ги надмина и Груевски и неговите кандидати за градоначалници, истакна Заев пред насобраните поддржувачи и симпатизери.

Најспомнуван збор во вчерашниот говор на Заев секако беше „Живот“ кој дури 17 пати го кажа и тоа е дел од главниот слоган на СДСМ за овие избори. Најмалку од „клучните“ зборови од политичкиот речник на СДСМ досега беше искористен зборот режим кој Заев за разлика од претходниот изборен циклус го употреби само два пати и тоа кога ги повика граѓаните да му помогнат да ги порази остатоците од режимот на Груевски.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

СДСМ се воздржа и го испочитува денот на „ВМРО“, но за последен пат?

СДСМ се воздржа и го испочитува денот на „ВМРО“, но за последен пат?

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?