22 Јули, 2017
0.1681

Запалени скоро 900 автомобили во Франција - која е причината?

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Во Франција на прославите за Денот за заземањето на Бастилја се запалени 897 автомобили, соопштува TV5Monde.

За два дена полицијата уапсила 368 лица. 

Во Франција е традиција на прославите за 14 јули демонстранти да палат автомобили. Организатори и сторители на овој чин обично се левичари или анархисти.

На овој начин го покажуваат револтот против социјалната поделба во општеството.

Во 2016 година беа запалени 614 возила, а други 244 беа зафатени од огнот.

Во 2015 година вкупно 951 возила изгореа.

Можеби ќе ве интересира

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

КАТАР ОДЛУЧИ: Воведува нови мерки за борба против тероризмот

Амазон под истрага во САД: Се истражува дали мамеле со цени

Амазон под истрага во САД: Се истражува дали мамеле со цени

СЕ ЗАТВОРА УШТЕ ЕДНА ВРАТА: Нема повеќе оружје од Германија за Турција?

СЕ ЗАТВОРА УШТЕ ЕДНА ВРАТА: Нема повеќе оружје од Германија за Турција?

Nokia ја тресат оставки: Зошто директорот се повлекува од фунцијата?

Nokia ја тресат оставки: Зошто директорот се повлекува од фунцијата?

Британски авиокомпании ќе го земаат багажот од дома, патниците само ќе се чекираат на аеродромите

Британски авиокомпании ќе го земаат багажот од дома, патниците само ќе се чекираат на аеродромите

Од Њујорк до Вашингтон за 29 минути - новиот проект на Муск доби зелено светло

Од Њујорк до Вашингтон за 29 минути - новиот проект на Муск доби зелено светло

Никој не сака да си го крсти детето Доналд во САД

Никој не сака да си го крсти детето Доналд во САД

БЕЗ ДОГОВОР: Вториот круг на преговори заврши без разбирање на Брисел и Лондон за правата на граѓаните по Брегзит

БЕЗ ДОГОВОР: Вториот круг на преговори заврши без разбирање на Брисел и Лондон за правата на граѓаните по Брегзит

Видео: Пилот слета на автопат среде огромна гужва

Видео: Пилот слета на автопат среде огромна гужва