22 Ноември, 2017
0.4076
    ALK 7223.6    -1.72%     BESK 10300    0%     GRNT 809.73    1.09%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26300.71    -2.23%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZUS 106    -3.64%     TPLF 1605.93    -0.07%     TTK 795    -2.57%     ZPKO 2601    0.04%

Заработуваат и до две просечни плати, цената скокна за 50%

Објавено во: Агробизнис 28 Август, 2017

Сушата и мразот доведоа до поскапување на шумските плодови за 50% во Босна и Херцеговина. 

Најголем скок има кај боровницата која се продава за 5 конвертибилни марки по килограм, а лани беше 3 конвертибилни марки по килограм. 

Исто е и со брусницата и копривата во БиХ. 

За нив лани цената беше 3, а сега е 4 конвертибилни марки.

Во тек е и откупот на капини кои чинат 2.5 конвертибилни марки по килограм. 

Откупувачите велат дека е важна и локацијата каде овошјето е произведено, затоа што малините кои се произведени во град и во село не се исти. 

Шумските плодови и билките можат да бидат извор на дополнителна заработка, а во сезоната на берба може да се заработат по две просечни плати. 

Луѓето кои се занимаваат со оваа дејност велат дека пари има, но треба да се чека, процесот оди бавно и има ризик. 

Можеби ќе ве интересира

МАКЕДОНСКИОТ КОСТЕН ИМА ИДНИНА: Полицијата да ги спречи кражбите во тетовско

МАКЕДОНСКИОТ КОСТЕН ИМА ИДНИНА: Полицијата да ги спречи кражбите во тетовско

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Николовски: За развојот на земјоделството, клучна е улогата на владините политики за забрзување на евроинтеграцискиот процес

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Владата донесе пакет одлуки за секторот земјоделство

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Николовски во Јахорина ќе учествува на 11-от годишен состанок на министрите за земјоделство од ЈИЕ

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун

Интервју Кирил Станкоски: Оваа година може да очекуваме добар род и реколта со квалитетен тутун