22 Август, 2019
0.0324

Ако бојкотираат 100.000 државјани, пописот се прогласува за нерелевантен

Објавено во: Македонија 17 Јуни, 2019

Заводот за статистика посочува дека ако најмалку 100.000 граѓани го бојкотираат пописот следната година, резултатите не може да се земат како релевантни, објави Алсат. Според законските одредби, сите граѓани кои нема да прифатат да бидат испрашани, може да се казнат со парична казна од 200-400 евра по лице. 

Заводот за статистика се соочил со проблеми со софтверот на четвртиот ден од пробниот попис кој се изведува во 13 општини, пред оној вистинскиот кој го очекува Македонија во 2020-та, објави телевизијата.

Заменик-директорот Зираб Адеми вели дека овие пречки ќе бидат отстранети за да не се повторуваат за време на пописниот процес следната година. Податоците досега покажуваат дека околу 35 отсто од населението кои емигрирале во земјата не ги смениле адресите за живеење во нивните лични документи.

Во пописот на населението што треба да се одржи во април идната година, покрај резидентните жители, граѓаните кои живеат во дијаспората може да бидат запишани од членовите на семејството или лично по електронски пат. 


Можеби ќе ве интересира

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Во Тетово запленета голема количина марихуана

Во Тетово запленета голема количина марихуана

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

Голем пожар кај ветерниците во Богданци

Голем пожар кај ветерниците во Богданци