01 Октомври, 2022
0.0246

Бевме врзани, не знаевме што се случува - искуството на Хрват кој се борел за Украина

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

На прашањето кои се неговите планови, тој рече дека сака прво да ги види сестра си и пријателите. Вјекослав Пребег, Хрват кој се борел за Украина и бил заробен во близина на Мариупол, за Дневникот на ХРТ изјавил како бил ослободен од руско заробеништво.

- Патот беше тежок. Кога не одведоа од истражниот затвор Доњецк, бевме врзани, од 14 до 18 часот поминавме во камионот, беше студено ноќе. Бевме уморни. Не однесоа на аеродромот Ростов на Дон. Не знаевме што се случува. Запознавме некои Саудијци, не ни знаевме дали се Саудијци, само погодивме по нивната облека - рекол Пребег, пренесува Телеграф.рс.

Тој вчера пристигна во Хрватска. Тој беше ослободен со уште девет затвореници од Велика Британија, САД, Шведска и Мароко. Пред летот за Саудиска Арабија, кој посредуваше за ослободување, затворениците беа прегледани од лекари на аеродромот.

- Беа двајца доктори, првичен преглед, сатурација, притисок, грло, ни ги послушаа белите дробови и напишаа краток извештај за секој. Потоа отидоа да го проверат тој одреден авион - рекол Пребег, признавајќи дека затворениците биле исплашени.

Имено, кога ги воделе до аеродромот, сите претпоставувале дека одат на украинска територија на размена.

- Кога го слушнав авионот, реков: „Момци, сто проценти сме во Русија“. Најблискиот аеродром од Доњецк е Ростов-на-Дон. Отпрвин беше некоја возбуда, конечно нешто се смени, конечно се оди кон нешто и потоа кога го слушнав авионот, кој знае каде одиме сега, што се случува - рече Пребег.

„Мислам дека треба да се разбудам и да сфатам дека сум слободен“

Тој му се заблагодари на саудискиот престолонаследник Мухамед бин Салман, кој посредуваше во размената на заробениците меѓу Русија и Украина и со чиј приватен авион се превезуваа.

- Би сакал да му се заблагодарам и на премиерот Пленковиќ за се што направи за мене сите овие месеци. Ако сакам да му се заблагодарам на министерот за надворешни работи, би сакал да му се заблагодарам и на претседателот Зеленски, кој во соработка со нашиот министер и премиерот направи многу и доведе до тоа конечно да бидеме ослободени од заробеништво - рече Пребег.

Потоа рече дека е многу уморен бидејќи последните три дена спиел многу малку.

- Уморен сум, но некако не можам да заспијам. Мислам дека ми требаат најмалку 12 часа нормален сон, за да се разбудам и да сфатам дека тоа се случило, дека сум слободен. Можам само да кажам дека е убаво да си дома - нагласи Пребег.

На прашањето кои се неговите планови, тој рече дека сака прво да ги види сестра си и пријателите. Има уште една желба.

- Би сакал да стапам во контакт со мојата девојка Ирина. Кога започнале воените операции околу Николаев, таа со својата братучетка и децата побегнала во Франција. Тоа сега ми е приоритет, но не би сакал ништо да форсирам. Сакам да слушнам дали е добро и дали има услови би сакал да ја видам - ​​вели тој.

Да потсетиме, дезертерот се уште е во болницата во Дубрава. Со него е и неговата сестра. Лекарите велат дека е во добра здравствена состојба, но со оглед на отстапувањето на носот и повредата на десното рамо, вчера ги направиле сите потребни анализи.

Самиот дезертер побарал психолошка помош. По преглед кај психијатар, лекарите констатирале дека е тешко трауматизиран. Тој има видливи каснувања по телото, па денеска ќе биде прегледан од дерматолози, а потоа треба да биде пуштен на домашно лекување.

Фото: Принскрин/ ХРТ

Можеби ќе ве интересира

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

Во координирана акција сузбиена група која криумчарела хероин во Хрватска, приведени три лица

Во координирана акција сузбиена група која криумчарела хероин во Хрватска, приведени три лица