03 Јуни, 2020
0.0267

ДАЧИЌ ЗА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР: Во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска

Објавено во: Балкан 20 Октомври, 2019

Oткако британскиот амбасадор Николас Абот се фотографираше во Приштина со Албин Курти во неговите простории за прием на странки, пред албанското знаме, и на тој начин автоматски ја поддржал „голема Албанија“, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ за него има нов предлог.

Кога ќе дојде во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска, па да видиме што тогаш ќе каже и што ќе направи“ – изјавил Дачиќ, кој предупредува дека на британскиот премиер очигледно не му смета политиката за „голема Албанија“ која според него ја заговара Курти, главниот кандидат за „косовски премиер“.

Дачиќ сепак изјави дека е многу позначајно тоа што американските и германските амбасадори Филип Коснет и Кристијан Хелт одбиле да се фотографираат со Курти пред албанското знаме.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата