21 Октомври, 2019
0.0214

Димитров: Дипломатијата се води преку директни врски, а не преку белешки од минатиот век

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2019

Mинистерот за надворешни работи, Никола Димитров вели дека ова е модерно време во кое  дипломатијата се води преку директни врски, а не преку белешки од минатиот век.  

Тој ги коментира разговорите на премиерот Зоран Заев со лажните Петро Порошенко и Јенс Столтенберг. 

„Колку повеќе додаваме оган на гориво на збрката толку ја растеме. Дали може, ние живееме во денешен свет каде сите државниците комуницираат директно , мислите дека за секој контакт има белешка/ 21 век 2019 животот е брз работата е брза дипломатијата е многу многу брза, особено за земја која шшто  многу години  изгуби делумно во од во место делумно кон одење назад особено од 2008 д 2017 последниве две години имаме неверојатна брзина токкму во резултати во надворешната политика. Се гледа НАТО членството, јас сум голем оптимист за почетокот на пристапни преговори со ЕУ. Прашање што ни беше котва што не влечеше назад прашањето со соседна Грција сега зад нас“, вели тој. 

Според него, време е целиот регион да го дигнеме и да влијаеме врз сите околу нас забрзано да исчекориме напред.

Можеби ќе ве интересира

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Договорен е датумот за избори

Договорен е датумот за избори

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива